OSUL2

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Gospodarstwo ekologiczne Roberta Kuryluka i Moniki Styczek-Kuryluk położone jest we wsi Holeszów w gminie Hanna w powiecie włodawskim, we wschodniej części województwa lubelskiego.

Metodami ekologicznymi prowadzone jest od 1995 roku. W roku 1996 gospodarstwo otrzymało pierwszy atest Stowarzyszenia EKOLAND, obecnie jest certyfikowane przez jednostkę AGRO BIO TEST. Całkowita powierzchnia gospodarstwa wynosi ponad 30 ha. Grunty orne zajmują 24 ha, łąki – 4 ha, a lasy i niewielki przydomowy sad - pozostałe 2 ha. Gospodarstwo jest ukierunkowane na produkcję warzyw, takich jak: dynia bezłuskowa, dynia hokkaido, fasola czerwona red kidney. Przy produkcji dyni bez łuskowej wykorzystywany jest kompletny park maszynowy, w którego skład wchodzą: siewnik punktowy, specjalistyczne pielniki, pług do spychania dyń, kombajn do młócenia, płuczka do pestki, suszarnia, czyszczalnia oraz zaplecze do pakowania. Oprócz tego uprawiane są zboża: orkisz, żyto, gryka oraz motylkowate - seradela z owsem. W roku 2014 do uprawy wprowadzono kozłka lekarskiego. W gospodarstwie jest niewielkie stado kur niosek, liczące około 30 sztuk. Produkty gospodarstwa są sprzedawane do hurtowni i przetwórni ekologicznych oraz sklepów specjalistycznych w kraju. Część produktów trafia również do kontrahentów za granicą. Obecnie dobrze rozwija się sprzedaż bezpośrednia i współpraca z kooperatywami spożywczymi.

Robert Kuryluk, z wykształcenia leśnik, oprócz pracy w gospodarstwie udziela się społecznie działając w organizacjach pozarządowych. Jako doświadczony rolnik ekologiczny Robert udziela się też podczas różnorodnych spotkań branżowych, m.in. w targach BioFach w Norymberdze, w seminarium Dobre Żniwa w Grzybowie, konferencjach OMF organizowanych przez EkoConnect w Warszawie, targach Natura Food w Łodzi, itp. Poza tym Robert działa w Stowarzyszeniu EKOLAND. Współorganizuje wyjazdy studyjne dla rolników ekologicznych do polskich i zagranicznych gospodarstw. Jego pasją jest ornitologia.

Monika Styczek jest absolwentką SGGW - specjalizacja rolnictwo ekologiczne. Swoje doświadczenia w sektorze rolnictwa ekologicznego zdobywała dzięki pracy w różnych organizacjach pozarządowych - pracowała w IFOAM EU Group – międzynarodowej Federacji Rolnictwa Ekologicznego z siedzibą w Brukseli, czy Heifer International Polska – amerykańskiej organizacji prowadzącej proekologiczne i edukacyjne projekty dla lokalnych społeczności i rolników na całym świecie oraz w pracy administracyjno-organizacyjnej, m.in. w Biurze Rolnym Ambasady Amerykańskiej w Warszawie. W 2014 roku Monika założyła własną organizację pozarządową: Fundację Mała Wielka Zmiana, dzięki której prowadzi działania na rzecz rozwoju sektora. W gospodarstwie Monika zajmuje się m.in. prowadzeniem rozmów z zagranicznymi kontrahentami, nawiązywaniem kontaktów zagranicznych oraz organizacją sprzedaży bezpośredniej.  

Od gospodarzy:

„Zdecydowaliśmy się na udział w inicjatywie EUL, ponieważ dostrzegamy w naszym kraju brak praktycznego kształcenia młodych ludzi w zawodzie rolnik ekologiczny. Moją główną inspiracją był przykład szwajcarskiej szkoły rolnictwa ekologicznego. Osobiście poznałem osoby, które ukończyły tę szkołę, co dało mi impuls do działania i współtworzenia podobnej inicjatywy w Polsce. Przyszłemu praktykantowi chciałbym przekazać wiedzę praktyczną, której nie znajdzie się w książkach, czy podczas teoretycznych prelekcji. Z chęcią podzielę się swoim holistycznym spojrzeniem na gospodarstwo, jego umiejscowienie z jednej strony w środowisku naturalnym, a z drugiej również na rynku żywności ekologicznej” – mówi Robert. „W naszym gospodarstwie praktykant będzie miał okazję do zapoznania się z technologią uprawy dyni, fasoli i kozłka lekarskiego oraz przygotowaniem produktów do sprzedaży zarówno detalicznej, jak i hurtowej” - dodaje.

Gospodarstwo leży w pobliżu zbiegu granic Polski, Białorusi i Ukrainy oraz naturalnej doliny meandrującego Bugu. Blisko (około 40 km) stąd do Poleskiego Parku Narodowego, do sanktuarium matki Boskiej Kodeńskiej w Kodniu (35 km) oraz do 15-tysięcznej Włodawy z zabytkami jej wielokulturowej przeszłości: barokowym kościołem pw. św. Ludwika i klasztorem paulinów, XIX-wieczną cerkwią, zespołem synagog oraz unikalnym w Polsce „czworobokiem”.

Informacje organizacyjne:

Gospodarze przyjmują praktykantów zdecydowanych spędzić u nich cały sezon, od początku IV do końca X, z przerwą trzytygodniową na przełomie lipca i sierpnia (dokładny termin wakacyjny do uzgodnienia). Praktyki mogą odbywać jednocześnie maksymalnie dwie osoby.

Do dyspozycji praktykantów jest pokój w domu gospodarza z dostępem do wspólnej łazienki. Dostęp do internetu z możliwością okazjonalnego korzystania z komputera gospodarzy. Kuchnia wspólna, możliwość przygotowywania posiłków wegetariańskich samodzielnie lub w ramach wspólnych posiłków z gospodarzami. Zapraszamy osoby niepalące.

 

EKOLAND

Kontakt:
Holeszów 117, 22-200 Hanna
tel. 602-182-627
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. / Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

www.ekoland-lubelski.pl

Dane kontaktowe

Ekologiczny Uniwersytet Ludowy w Grzybowie
Grzybów 1/2
09-533 Słubice (k. Płocka)

tel. kom.: 603 061 561

e-mail: eul@grzybow.pl

 

Idea

Idea Uniwersytetu Ludowego zrodziła się w XIX wieku w małym rolniczym kraju skandynawskim. Genialny Grundtvig, który dla swoich rodaków – Duńczyków, jest równie ważny jak inny jego krajan - Hans Christian Andersen, zaproponował formę edukacji dorosłych, którą nazwał FolkHøjskole.