OSUL2

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ekologiczne gospodarstwo Wioletty i Arkadiusza Kartusów położone jest w gminie Biała Rawska w województwie łódzkim. Na powierzchni 19 ha dominują uprawy drzew owocowych. Specjalizacją gospodarstwa są jabłonie, śliwy, czereśnie i grusze, zajmujące łącznie 14 ha.

Wśród nich są, w sumie dwuhektarowe, 34-letnie nasadzenia jabłoni (m.in. odmiany: Spartan, Melrose, Antonówka, Kronselka, Conel, Alwa, Gold Milenium). W skład gospodarstwa wchodzi też przedwojenny las (3 ha). Na powierzchni 1 ha rozciągają się łąki. Na podobnym areale uprawiane są warzywa: marchew, pietruszka, seler, por, rzodkiewka, sałata, pasternak oraz burak czerwony. Jeśli chodzi o nawożenie upraw, stosowany jest popieczarkowy kompost, który poddawany jest półrocznej fermentacji z dodatkiem mikroorganizmów.

W gospodarstwie hodowany jest również drób – na stado około 30 sztuk składają się dwie rasy kur: brahma olbrzymia i silka. Obie rasy mają nietypowy wygląd. Kury rasy brahma olbrzymia, jak sugeruje nazwa, wyróżniają się dużymi rozmiarami, niektóre sztuki w stadzie osiągają wagę do 8 kg i wysokość 80 cm. Kury rasy silka mają natomiast czarne mięso, bardzo cenione w Chinach ze względu na swoje właściwości zdrowotne. Obie rasy są nieśne.

Gospodarze prowadzą zarówno sprzedaż hurtową – do polskich przetwórni, jak i bezpośrednią. Od kilku lat dostarczają swoje produkty w formie „zielonych paczek” do blisko 40 rodzin. Można ich też spotkać na biobazarach.

Zarówno Wioletta, jak i Arek aktywnie udzielają się w organizacjach społecznych. Od 2007 roku są członkami Stowarzyszenia Ekosystem-Dziedzictwo Natury. W ramach stowarzyszenia gospodarze organizują comiesięczne spotkania otwarte dla rolników, którzy chcieliby przejść „z chemizacji na biologizację”. Na podstawie swoich doświadczeń opowiadają, w jaki sposób założyć sad owocowy przystosowany do ekologicznych metod gospodarowania, jak prawidłowo odżywiać glebę i rośliny, czy wreszcie - jak walczyć ze szkodnikami przy użyciu olejków eterycznych w połączeniu z szarym mydłem. Wioletta Kartus założyła Przedsiębiorstwo Wielobranżowe ProBioTech, w ramach którego razem z mężem świadczy usługi doradcze w zakresie stosowania probiotyków dopuszczonych w rolnictwie ekologicznym.

Przyszłym praktykantom Ekologicznego Uniwersytetu Ludowego, Wioletta i Arek chcieliby zaoferować swoją wiedzę i pomoc w rozpoczęciu gospodarowania metodami ekologicznymi.

Gospodarstwo leży w pobliżu południowej granicy Puszczy Bolimowskiej, około 20 km od Mszczonowa z jego termami i 50-60 km od Nieborowa, Arkadii i Łowicza z magnackim pałacem, romantycznymi parkami i zabytkowymi kościołami i układem urbanistycznym. W Łowiczu w Boże Ciało odbywa się słynna procesja w strojach ludowych. Od Warszawy dzieli je około 70 km, a od Łodzi – około 80 km.

Kontakt:
Wioletta i Arkadiusz Kartus
ul. Kościuszki 5, 96-230 Biała Rawska
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
tel. 666-941-141

Dane kontaktowe

Ekologiczny Uniwersytet Ludowy w Grzybowie
Grzybów 1/2
09-533 Słubice (k. Płocka)

tel. kom.: 606 805 900

e-mail: eul@grzybow.pl

administracja witryny www: seb@grzybow.pl

Idea

Idea Uniwersytetu Ludowego zrodziła się w XIX wieku w małym rolniczym kraju skandynawskim. Genialny Grundtvig, który dla swoich rodaków – Duńczyków, jest równie ważny jak inny jego krajan - Hans Christian Andersen, zaproponował formę edukacji dorosłych, którą nazwał FolkHøjskole.