OSUL2

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Chcąc jak najlepiej przygotować się do tworzenia Ekologicznego Uniwersytetu Ludowego w Grzybowie, nasz zespół odwiedza działające już w Polsce  UL-e. Jakiś czas temu mieliśmy okazję poznać zespół Kaszubskiego Uniwersytetu Ludowego, który podzielił się z nami swoim doświadczeniem. Natomiast w zeszłym tygodniu (21-22 marca) odwiedziliśmy Uniwersytet Ludowy Rękodzieła Artystycznego (URLA) w Woli Sękowej.

Położony w niezwykle pięknym miejscu w Bieszczadach, otoczony rzeźbami z drewna i wikliny uniwersytet, jest kontynuacją działającego od 1959 roku Uniwersytetu Ludowego we Wzdowie. Obecny kierunek - rękodzieło artystyczne, prowadzony jest od 1984 roku. Kurs rękodzieła trwa dwa lata, w czasie których studenci spotykają się raz w miesiącu na cztery dni, aby poznawać takie dziedziny jak: tkactwo, haft, koronka,  ceramika, rzeźba, wiklina, witraż czy formy użytkowe. Kurs jest odpłatny, mimo to co roku zgłasza się 20-30 chętnych. Monika Wolańska i Beata Ziomek, które prowadzą URLA podkreślają, że ogromną wartością dwuletniego kursu jest to, że studenci poznają się, zawiązują przyjaźnie, wymieniają idee, a po ukończeniu kursu tworzą wspólne projekty.Dodatkowo, w Woli Sękowej, prowadzone są jednodniowe warsztaty dla grup szkolnych, warsztaty weekendowe, warsztaty słomkarskie dla Lokalnych Grup Działania oraz międzynarodowe akcje plenerowe.  

Wizyta ta była bardzo owocna nie tylko pod względem rozpoczęcia rozmów o dalszej współpracyi wymiany doświadczeń, ale również dzięki pięknym spacerom, na jakie udało nam się wyrwać w czasie pobytu w Woli Sękowej. Mamy nadzieję, że Ekologiczny Uniwersytet Ludowy będzie wzbudzał w innych równie pozytywne emocje, jakie w nas wzbudził Uniwersytet Ludowy Rzemiosła Artystycznego! 

Dane kontaktowe

Ekologiczny Uniwersytet Ludowy w Grzybowie
Grzybów 1/2
09-533 Słubice (k. Płocka)

tel. kom.: 603 061 561

e-mail: eul@grzybow.pl

 

Idea

Idea Uniwersytetu Ludowego zrodziła się w XIX wieku w małym rolniczym kraju skandynawskim. Genialny Grundtvig, który dla swoich rodaków – Duńczyków, jest równie ważny jak inny jego krajan - Hans Christian Andersen, zaproponował formę edukacji dorosłych, którą nazwał FolkHøjskole.