Za nami pierwsze dwa spotkania w ramach realizacji projektu „Jest tak blisko, ale jej nie znamy. Wisła – królowa polskich rzek”. 

W dniu 5 kwietnia uczestnicy projektu wyjechali na wycieczkę do Centrum Nauki Kopernik w Warszawie.  W Centrum przede wszystkim interesowało nas zwiedzanie ekspozycji poświęconej zjawiskom technicznym, fizycznym i przyrodniczym związanym z wodą. Młodzież na praktycznych modelach zapoznała się z zasadami działania różnych turbin wodnych i produkcji „czystej energii” Obserwowała przepływ wody w ciekach wodnych: zjawisko nurtu  oraz sposoby jego regulacji za pomocą ostróg; rolę zapór, jazów i śluz; wykorzystanie wody do transportu. W drugiej części wycieczki uczestnicy udali się na spacer bulwarami wzdłuż Wisły. Niedawno oddane do użytku warszawskie bulwary nadwiślańskie to przykład wykorzystania brzegu rzeki do wypoczynku i rekreacji i otwarcia się miasta na Wisłę. Jak mogliśmy zaobserwować znajduje się na nich mnóstwo punktów gastronomicznych, placów zabaw, tarasów widokowych, ścieżek rowerowych, miejsc do posiedzenia i wypoczynku. Udało nam się podpatrzeć nawet ekipę kręcącą sceny do popularnego serialu.

 

View the embedded image gallery online at:
http://www.eul.grzybow.pl/aktualnosci/145-wisla-krolowa-polskich-rzek?tmpl=component&print=1&layout=default#sigFreeIdff441880da

 

Wycieczka do Włocławka

Podczas drugich zajęć związanych z realizacją przez Ekologiczny Uniwersytet Ludowy projektu „Jest tak blisko, ale jej nie znamy. Wisła – królowa polskich rzek” odbyliśmy wycieczkę do Włocławka. To kolejne odwiedzane przez nas miasto, którego lokalizacja związana została z przepływającą obok najdłuższą polską rzeką. Z tego względu jednym z celów wycieczki było obejrzenie znajdującej się w historycznym centrum miasta przy ujściu rzeki Zgłowiączki do Wisły - bazyliki katedralnej, której początki datuje się na 1340 r. Odbyliśmy również krótki spacer włocławskimi bulwarami. Podobnie jak w Warszawie przekształcone one zostały w rekreacyjny ciąg spacerowy. Zasadniczym jego elementem jest piękny budynek Przystani Wodnej – miejsce, z którego można obserwować regaty wioślarskie i koncerty na pływającej scenie. Mniej przyjemnym dla naszego powonienia, ale za to bardzo poglądowym punktem wycieczki było zwiedzanie oczyszczalni ścieków. Dzięki fachowym objaśnieniom oprowadzającego nas pracownika prześledziliśmy wszystkie etapy oczyszczania ścieków i przekonaliśmy się, że  w końcowym kanale odprowadzana jest już naprawdę czysta woda do Wisły. Zapora na Wiśle jest chyba najbardziej rozpoznawalną budowlą Włocławka. Zwiedzanie tamy i towarzyszących jej urządzeń hydrotechnicznych było ostatnim elementem wycieczki. Ze względu na silny południowo-wschodni wiatr Wisła tego dnia była bardzo wzburzona, a szeroko rozlany Zalew Włocławski widziany z korony zapory wyglądał naprawdę groźnie.

 

View the embedded image gallery online at:
http://www.eul.grzybow.pl/aktualnosci/145-wisla-krolowa-polskich-rzek?tmpl=component&print=1&layout=default#sigFreeId3bdbe21109