OSUL2

 

 

 

 

 

 

 

 

 

"Życiodajny ogród" – edycja 2024

"Życiodajny ogród" to warsztat skierowany do osób pragnących nauczyć się ekologicznej uprawy roślin w duchu filozofii troski o Ziemię. Jest to idealna okazja dla tych, którzy chcą stworzyć swój własny ogród, ale nie wiedzą od czego zacząć. Składający się z dwóch zjazdów warsztat zapewnia podstawową wiedzę teoretyczną oraz praktyczne umiejętności, które uczestnicy mogą zastosować w swoich własnych ogrodach.

Jest on zaprojektowany tak, aby po pierwszym zjeździe być w stanie rozpocząć samodzielnie prace ogrodowe jeszcze w tym sezonie. W czasie drugiego zjazdu poszerzymy zdobytą już wiedzę doświadczając ogrodu w pełni sezonu. Dowiemy się co robić o tej porze roku, jak dbać o rośliny oraz cieszyć się plonami jak najdłużej. Będzie to również okazja do wymiany własnych doświadczeń. W czasie kursu będziemy współpracować z naturą, patrzeć na ogród z szerszej perspektywy, biorąc pod uwagę elementy całego ekosystemu.

Część pierwsza rozpocznie się w Grzybowie 16 maja wieczorem i potrwa trzy dni. Część druga odbędzie się 21-25 sierpnia 2024 w Edukacyjnym Gospodarstwie Ekologicznym "Godki". Cena za dwie części kursu (z noclegami i wyżywieniem) = 2000 zł

Prowadzący: Karolina Olejniczak, Jerzy Łepkowski        
 
 
ogród

Chów dzikich pszczół – edycja 2024

Kurs dla miłośników dzikich zapylaczy. Program obejmuje:

- trzy dni w miejscu edukacji ekosystemowej – certyfikowanym siedlisku Ekologicznego Uniwersytetu Ludowego (EUL),

- dwa dni praktycznych zajęć u hodowcy - w Szczytnikach: www.polskitrzmiel.com.pl.

Główne tematy:

Chów murarki ogrodowej (Osmia bicornis) - różnorodność gatunkowa pszczół murarek, jej biologia oraz wrogowie naturalni, chów i oprzyrządowanie hodowli, znaczenie gospodarcze murarki ogrodowej, uwarunkowania organizacyjne i prawne chowu murarki ogrodowej.

Chów trzmiela ziemnego (Bombus terrestris) - przedstawienie różnorodności gatunkowej trzmieli w Polsce, ich fenologii, roślin pokarmowych i miejsc gnieżdżenia, zapoznanie z biologią trzmieli, omówienie zagadnień prawnych i aspektów organizacyjnych dotyczących hodowli trzmieli, sezonowy chów trzmiela ziemnego oraz prowadzenie zamkniętej hodowli selekcyjnej trzmiela ziemnego nastawionej na wychów i zimowlę zapłodnionych matek w tym 2 dni praktycznych zajęć w Specjalistycznym Gospodarstwie Hodowlanym "Polski trzmiel".

Dzikie pszczoły Polski - różnorodność gatunkowa, biologia, znaczenie w przyrodzie i gospodarce, zagrożenia antropogeniczne.

Prowadzący: prof. Stanisław Flaga, dr Justyna Kierat, Damian Matuszak

Miejsce:

Grzybów - 16-18.09 oraz Szczytniki - 19-20.09

Cena: 1600 zł

LINK DO ZAPISÓW >>>>>>>>>>>>>

psz


Kurs dla doradców RWS

Program został stworzony z myślą o upowszechnianie sprzedaży bezpośredniej żywności jako społecznej strategii rozwoju rolnictwa przyjaznego dla klimatu. Doradca RWS będzie wykorzystywać wiedzę z obszaru rolnictwa ekologicznego oraz wiedzę dotyczącą społecznych i środowiskowych aspektów prowadzenia działalności rolniczej.

Chcesz pracować zawodowo przy tworzeniu i rozwoju grup Rolnictwa Wspieranego przez Społeczność? Widzisz potencjał i potrzebę zmiany w sposobie wytwarzania żywności i dostępie do niej? Zapraszamy zarówno osoby już działające w RWS-ach, jak i te, które chcą poznać ten model krótkiego łańcucha dostaw i poszerzyć swoją wiedzę, przećwiczyć praktyczne umiejętności. Staramy się, żeby po ukończeniu kursu była możliwość przystąpienia do egzaminu i uzyskania certyfikatu potwierdzającego zdobycie zawodowej kwalifikacji rynkowej.

Osoba posiadająca kwalifikację będzie mogła znaleźć zatrudnienie w organizacjach i instytucjach związanych z rolnictwem i zrównoważonym rozwojem obszarów wiejskich oraz doradzać rolnikom w ramach własnej działalności.

Na kurs składają się zajęcia praktyczne, wykłady, ćwiczenia w grupach, dyskusje, spotkania z ekspertami z obszarów tematycznych:

- metody rolnictwa, hodowli i uprawy formy współpracy pomiędzy wytwórcami żywności a konsumentami

- aktualna sytuacja RWS-ów w Polsce i w Europie

- zagadnienia prawne związane z prowadzeniem RWS

- tworzenie grupy RWS

- sposoby planowania produkcji i logistyki w RWS

- ekonomiczne aspekty funkcjonowania RWS

- zagadnienia związane z etycznymi zachowaniami rolnika oraz konsumenta RWS

- formy wsparcia dla osób prowadzących RWS

- potencjał gospodarstwa pod kątem założenia RWS

RWS

- tworzenie planu produkcji na sezon

- tworzenie planu finansowego na sezon

- tworzenie planu stworzenia i rozwoju RWS

- sposoby i kanały komunikacji w grupie RWS i na zewnątrz

- przygotowanie treści umowy pomiędzy rolnikiem a członkami RWS

Zapraszamy do udziału w kursie przygotowującym do stania się doradcą RWS. Kolejna edycja kursu w roku 2025.


Edukowanie o zmianie klimatu

Kompleksowy kurs dla edukatorów klimatycznych obejmuje współczesną wiedzę z zakresu zagadnień fizycznych związanych ze zmianą klimatu, a także zagadnień przyrodniczo-społecznych. Dodatkowo kładzie nacisk na kompetencje dydaktyczne i psychologiczne związane z pełnieniem roli edukatora. Program został opracowany w oparciu o nową kwalifikację rynkową zgłoszoną do Ministerstwa Klimatu i Środowiska, co oznacza, że w przypadku włączenia kwalifikacji do Zintegrowanego Systemu możliwe będzie przystąpienie do egzaminu i uzyskanie certyfikatu o randze europejskiej. Zajęcia prowadzone są metodami aktywnymi, uczestnicy oprócz wykładów, biorą udział w warsztatach, a także wykonują zadania praktyczne.

Rekrutacja na drugą edycje zostanie otwarta pod koniec 2024 roku. Program kursu obejmuje:

- 2 zjazdy z wykładami i warsztatami,

- zajęcia online synchroniczne,

- zajęcia online asynchroniczne.

dr Aleksandra Kardaś

dr Magdalena Budziszewska

dr Zbigniew Bohdanowicz

klimat


 Edukacja na rzecz bioróżnorodności

Zachowanie bioróżnorodności to wielkie zadanie dla ludzkości, jest jednym z filarów przeciwdziałania zmianie klimatu. Rola edukatorów, trenerów, animatorów, liderów jest bardzo duża. Potrzebni są „przewodnicy” i “przewodniczki”, którzy pomogą zanurzyć się w przyrodzie, zarówno dzieciom, jak i wszystkim dorosłym. Aby zachować, trzeba poznać, zrozumieć, pokochać...

Bioróżnorodność i edukacja o niej są okazją do tworzenia silnych więzi z lokalną przyrodą i angażowania ludzi do działań w miastach i na wsiach na rzecz jej ochrony. Aktywne podejście do ochrony przyrody, rzecznictwo, animowanie i motywowanie lokalnych społeczności do działania są dziś pilnymi zadaniami do podjęcia. zarówno w dużym mieście, jak i mniejszych gminach czy na wsi.

Nasz kurs edukatora i edukatorki na rzecz bioróżnorodności odbędzie się w Ekologicznym Uniwersytecie Ludowym i gospodarstwie ekologicznym w Grzybowie. Kurs będzie okazją do poznania wypracowanego w Grzybowie modelu współpracy człowieka z przyrodą, z glebą - inspirującego, bogatego w gatunki i przyjaznego środowiska życia dla ludzi i innych organizmów.

- Zajęcia terenowe to główna forma pracy podczas kursu – wśród drzew, na łące, na polu i w ogrodzie, nad Wisłą. Przyglądając się różnym organizmom i środowiskom ich życia poznamy wielką sieć zależności w świecie przyrody.

- Aktywne formy edukacji przyrodniczej wplecione w tok zajęć oraz przestrzeń na kreowanie własnych pomysłów i wdrażanie swoich “mini”- projektów.

- Spora dawka wiedzy z zakresu ekologii przekazana w praktyczny sposób podczas warsztatów.

- Przygotowanie do egzaminu kwalifikacji „edukator bioróżnorodności” (w trakcie procesu rejestracji w Zintegrowanym Systemie Kwalifikacji).

- Kurs odbywa się w gospodarstwie ekologicznym Ewy i Petera Stratenwerthów, co pozwoli poznać z bliska, jak troska o bioróżnorodność jest wpleciona w misję, codzienne życie i praktykę gospodarstwa i Ekologicznego Uniwersytetu Ludowego.

Rekrutacja na kolejną edycję kursu zostanie ogłoszona w drugiej połowie roku 2024.

Prowadzący: dr inż. Kasper Jakubowski, dr Barbara Pietrzak, Ewa Romanow-Pękala

 

 

Zapraszamy na V Kurs Rolnictwa Ekologicznego:

Pozostało ostatnie 5 wolnych miejsc !  Zgłoszenia przyjmujemy do 31 lipca 2023 roku.

  EUL kurs dlugi FB2

Już po raz piąty organizujemy jedyny w Polsce kurs rolnictwa ekologicznego prowadzony metodą uniwersytetów ludowych.

Kurs dostępny jest dla osób z całej Polski i na ten kurs zapraszamy także chętnych z Ukrainy i Białorusi.  

Zapewniamy miejsca noclegowe z wyżywieniem na terenie Ekologicznego Uniwersytetu Ludowego w Grzybowie.

 

Dla orientacji w tematyce i intensywności kursu prosimy o zapoznanie się  z harmonogramem, który realizujemy aktualnie:

Poniżej link do zapoznania się z rozkładem dni zajęciowych stacjonarnych i praktycznych.

Tutaj można się zapoznać z planowanym harmonogramem piątego kursu:

kurs legenda

Jedyna szansa na spotkanie z praktykami rolnictwa ekologicznego i zapoznanie się z metodami upraw ekologicznych.

Szczególnie polecamy nasz kurs dla osób:

   -  zainteresowanych tematyką rolnictwa ekologicznego;

   -  gotowych do wzięcia udziału w intensywnym kursie, opierającym się w dużej mierze na praktykach w różnych lokalizacjach,

   -  pełnoletnich.

Formularz zgłoszeniowy można znaleźć pod tym linkiem.

Liczba miejsc jest ograniczona. .

Odpowiadamy na pytania pod adresem e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Kurs jest intensywny: trwa 2 lata, w czasie których każdy ze studentów i każda ze studentek odbędzie 14 miesięcy praktyk

(w wymiarze 35 godzin tygodniowo) i ok. 80 dni nauki stacjonarnej w Grzybowie oraz 20 dni wyjazdowych w gospodarstwach ekologicznych 

Szczegółowy program V edycji otrzyma każdy zainteresowany drogą mailową.

Opłata za semestr ze strony studenta to 800 zł. Koszt kursu jest znacznie większy - tak niska opłata to efekt współfinansowania ze strony Fundacji Velux.


Zapraszamy na Kurs Edukatora Bioróżnorodności:

kursy edukatorow bio


Zapraszamy na Kurs Edukatora Zmiany Klimatycznej:

kursy edukatorow klimat


 

 

Dane kontaktowe

Ekologiczny Uniwersytet Ludowy w Grzybowie
Grzybów 1/2
09-533 Słubice (k. Płocka)

tel. kom.: 603 061 561

e-mail: eul@grzybow.pl

 

Idea

Idea Uniwersytetu Ludowego zrodziła się w XIX wieku w małym rolniczym kraju skandynawskim. Genialny Grundtvig, który dla swoich rodaków – Duńczyków, jest równie ważny jak inny jego krajan - Hans Christian Andersen, zaproponował formę edukacji dorosłych, którą nazwał FolkHøjskole.