OSUL2

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Gospodarstwo Małgorzaty i Sławomira Dobrodziejów położone jest we wsi Żeliszewo w gminie Recz w województwie zachodniopomorskim.
Gospodarstwo powstało w 2007 roku i od samego początku prowadzone jest w systemie ekologicznym. W 2014 roku wygrało konkurs na „Najlepsze ekologiczne gospodarstwo towarowe w województwie zachodniopomorskim”.

Zarówno Małgorzata jak i Sławomir pochodzą z miasta. Małgorzata jest absolwentką Akademii Rolniczej w Szczecinie, kierunku ‘ochrona środowiska’. Ukończyła także kurs zielarski w Akademii Medycznej w Szczecinie. Sławomir ukończył Wyższą Szkołę Hotelarstwa i Gastronomii w Poznaniu. Przez kilka lat prowadził firmę informatyczną zajmującą się wdrożeniami systemów klasy ERP.

Gospodarstwo specjalizuje się w ekologicznej uprawie warzyw – m.in. ogórka gruntowego, ziemniaka, dyni, kapusty, brokułu, kalafiora, jarmużu, sałaty, pomidora, papryki, topinamburu, chrzanu, skorzonery, marchwi, pietruszki, pasternaka, buraka, pora i selera. Na powierzchni ponad 11 ha uprawianych jest około 100 gatunków warzyw, owoców (malina i truskawka) i ziół. Jest również niewielki sad starych odmian jabłoni i grusz (0,2 ha).
Na terenie gospodarstwa znajduje się 6 tuneli foliowych, w których uprawiane są wczesne odmiany ogórków, sałat, rukoli, roszponki, rzepy japońskiej, kapusty pak-choi, mizuny, rukwi wodnej i wielu innych. W cyklu jesienno-zimowym natomiast uprawia się głównie szpinak, roszponkę, natkę pietruszki i jarmuż. W gospodarstwie prowadzone jest także przetwórstwo warzyw. Specjalizacją jest produkcja tradycyjnych kiszonek, takich jak: ogórki kiszone w słoiku, kapusta kiszona, buraczki kiszone, przeciery ogórkowe oraz chrzan tarty. Produkcja rolnicza oraz przetwórstwo certyfikowane jest w Polskim Centrum Badań i Certyfikacji w Pile.

Sprzedaż w gospodarstwie odbywa się przez cały rok. Wczesną wiosną rozpoczyna się sprzedaż nowalijek z tuneli foliowych. Później włączane są do oferty sezonowe warzywa gruntowe, zioła i owoce. W zimie gospodarze sprzedają warzywa zimozielone z tuneli foliowych, warzywa z przechowalni oraz przetwory.

Gospodarstwo Sławomira i Małgorzaty posiada kilka kanałów dystrybucji:

  • sprzedaż hurtowa: część asortymentu sprzedawana jest do dużych odbiorców hurtowych z przeznaczeniem na świeży rynek;
  • sklepy detaliczne oraz restauracje: towar dowożony jest dwa razy w tygodniu do Szczecina oraz Poznania;
  • sprzedaż bezpośrednia:
    • indywidualnym klientom w Szczecinie gospodarze dowożą towar bezpośrednio do domów lub innych miejsc odbioru;
    • na własnych stoiskach na największych ekologicznych bazarach w Warszawie, Katowicach i Wrocławiu, gdzie w każdą sobotę gospodarze dowożą i sprzedają warzywa;
    • w ramach dwóch grup RWS - Rolnictwo Wspierane przez Społeczność. Grupa ponad 50 osób ze Szczecina i Poznania w ramach cyklicznej opłaty otrzymuje cały przekrój oferowanych produktów w okresie maj-listopad.

W miarę możliwości gospodarze uczestniczą w konferencjach, warsztatach i targach. Wystawiają się regularnie na targach NaturaFood w Łodzi czy Polagra w Poznaniu. Odwiedzają tragi Biofach w Norymberdze i Agritechnika w Hanowerze. Są członkami nieformalnej grupy promującej ideę RWS w Polsce i uczestniczą we wszystkich jej inicjatywach.

„Nasi praktykanci będą mieli szeroki wachlarz dodatkowych szkoleń i warsztatów w zakresie produkcji warzyw. Naszym praktykantom chcielibyśmy przekazać fachową wiedzę w zakresie ekologicznej produkcji warzyw w skali towarowej. Nasze gospodarstwo nastawione jest na rozwój sprzedaży bezpośredniej, w wyniku czego musimy szukać sposobów na produkcję w dużej skali bardzo szerokiego asortymentu. Zagadnienia związane z tego typu uprawą oraz przechowywaniem, przygotowaniem do sprzedaży, dystrybucją i samą sprzedażą będą główną treścią pobytu u nas. Dodatkowa wiedza, którą możemy się podzielić, wynika z naszego wykształcenia oraz doświadczenia zawodowego”.

Małgorzata i Sławomir lubią podróżować. Interesują się kuchnią wegetariańską i zielarstwem. Uprawiają triathlon.

Gospodarstwo leży w pobliżu niewielkiego jeziora, ale w odległości kilku - kilkunastu kilometrów mniejszych i większych jezior jest bardzo wiele, gdyż jest to obszar Pojezierza Ińskiego. Z racji swoich walorów przyrodniczych wchodzi ono w skład systemu Natura 2000 jako specjalny obszar ochrony siedlisk. Tylko 12 km dzieli je od granic Ińskiego Parku Krajobrazowego, a około 15 km – od północnego krańca Drawieńskiego Parku Narodowego. Niecałe 80 km dzieli je zaś od 400-tysięcznego Szczecina i jego atrakcji.

Kontakt:
Żeliszewo 7, 73-210 Recz
tel. 663 385 544 - Małgorzata; 509 807 490 – Sławomir
strona www: www.dobrodziej.com.pl

Dane kontaktowe

Ekologiczny Uniwersytet Ludowy w Grzybowie
Grzybów 1/2
09-533 Słubice (k. Płocka)

tel. kom.: 603 061 561

e-mail: eul@grzybow.pl

 

Idea

Idea Uniwersytetu Ludowego zrodziła się w XIX wieku w małym rolniczym kraju skandynawskim. Genialny Grundtvig, który dla swoich rodaków – Duńczyków, jest równie ważny jak inny jego krajan - Hans Christian Andersen, zaproponował formę edukacji dorosłych, którą nazwał FolkHøjskole.