OSUL2

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zielone Orły Rzeczpospolitej. 
– Rolnictwo przemysłowe to nie jest dobry kierunek, musimy walczyć o bioróżnorodność, o drobne gospodarstwa.
W naszym ekosystemie pracuje ponad 30 osób, powołaliśmy Ekologiczny Uniwersytet Ludowy, który kształci przyszłych rolników ekologicznych.
Uczymy się o wartości gleby, bo ona musi wyżywić świat – mówiła Ewa Smuk-Stratenwerth, nagrodzona tytułem Tytanki m.in. za kształtowanie świadomości klimatycznej w środowisku polskiej wsi
i założenie Kulturalno-Ekologicznego Stowarzyszenia Ziarno. Cała relacja poniżej - kliknij >>>>
 
ewa12
 
 

W dniu dzisiejszym (29.11.2023 r.) Prezes Fundacji Ekologiczny Uniwersytet Ludowy w Grzybowie Ewa Smuk - Stratenwerth odebrała z rąk redaktora naczelnego Rzeczypospolitej nagrodę Zielony Orzeł "Rzeczypospolitej" w kategorii Walka o klimat - Tytanka.
Odbierając honorowy tytuł podkreśliła, że tak naprawdę jest to nagroda dla całego zespołu Stowarzyszenia Ziarno i Fundacji EUL. Szczegóły w "Rzeczypospolitej".
 
ewa rzecz dyplom tytan
 
 

Chcesz pracować zawodowo przy tworzeniu i rozwoju grup Rolnictwa Wspieranego przez Społeczność?
Widzisz potencjał i potrzebę zmiany w sposobie wytwarzania żywności i dostępie do niej?
Zapraszamy do udziału w kursie przygotowującym do zostania doradcą RWS.
Doradca RWS będzie wykorzystywać wiedzę z obszaru rolnictwa ekologicznego oraz wiedzę dotyczącą społecznych i środowiskowych aspektów prowadzenia działalności rolniczej.
Zapraszamy zarówno osoby już działające w RWS-ach, jak i te, które chcą poznać ten model krótkiego łańcucha dostaw i poszerzyć swoją wiedzę, przećwiczyć praktyczne umiejętności.
Staramy się, żeby po ukończeniu kursu była możliwość przystąpienia do egzaminu i uzyskania certyfikatu potwierdzającego zdobycie zawodowej kwalifikacji rynkowej.
Osoba posiadająca kwalifikację będzie mogła znaleźć zatrudnienie w organizacjach i instytucjach związanych z rolnictwem i zrównoważonym rozwojem obszarów wiejskich oraz doradzać rolnikom w ramach własnej działalności.
Program został stworzony z myślą o zwiększeniu liczby działających RWS-ów w Polsce i wykwalifikowanych doradców RWS oraz upowszechnianiu grup RWS jako społecznych strategii rozwoju rolnictwa przyjaznego dla klimatu.
Na kurs składają się zajęcia praktyczne, wykłady, ćwiczenia w grupach, dyskusje, spotkania z ekspertami z obszarów tematycznych:
- metody rolnictwa, hodowli i uprawy formy współpracy pomiędzy wytwórcami żywności a konsumentami
- aktualna sytuacja RWS-ów w Polsce i w Europie
- zagadnienia prawne związane z prowadzeniem RWS
- tworzenie grupy RWS
- sposoby planowania produkcji i logistyki w RWS
- ekonomiczne aspekty funkcjonowania RWS
- zagadnienia związane z etycznymi zachowaniami rolnika oraz konsumenta RWS
- formy wsparcia dla osób prowadzących RWS
- potencjał gospodarstwa pod kątem
założenia RWS
- tworzenie planu produkcji na sezon
- tworzenie planu finansowego na sezon
- tworzenie planu stworzenia i rozwoju RWS
- sposoby i kanały komunikacji w grupie RWS i na zewnątrz
- przygotowanie treści umowy pomiędzy rolnikiem a członkami RWS
Cena: 1800 zł   Zapraszamy 15-18 lutego 2024
 
20230928 058A4037

Część grzybowskiego "ekosystemu" dotarła na Bornholm, gdzie poznajemy tamtejszy uniwersytet ludowy.
Uczymy się przez całe życie! Jak przystało na wiernych wyznawców pedagogiki grundtvigiańskiej. 🙂 A wszystko to w ramach projektu z programu Erasmus+.
Wracać czy nie wracać oto jest pytanie ?!
 
 
 
b1  b11
 
b 44  b3
 

W tym tygodniu przeżyliśmy interesujące i inspirujące spotkanie w Grzybowie. Były to warsztaty w ramach projektu Erasmus +, z przedstawicielkami Uniwersytetu Ludowego z Danii.
Uniwersytet z Duńskiej wyspy Bornholm to ponad 130 lat tradycji i ponad 72 studentów w bieżącym roku.
Bardzo ciekawe pracownie i zajęcia terenowe. Ruszamy z rewizytą już 14.10.2023. Przedstawimy na pewno ciekawą relację.
d1  d3
d2  d5
 
 
 

 
Święto Michała w Grzybowie 1 października 2023. Przybyliście: pieszo, konno, rowerami, dorożkami, kajakami - jak kto może.
Święto Michała w Grzybowie - odnajdujemy siebie i znajomych - galeria na FB. Dziękujemy że byliście z przyjaciółmi i rodzinami.
 
mich6 mich5
mich7 mich8
 
 
 
Niech się mury pną do góry - budujemy nowy dom !
 
Od końca 2021 roku realizujemy ze środków duńskiej Fundacji VELUX projekt: pt. "Ekologiczny Uniwersytet Ludowy i zielone zawody w agroekologii".
W ramach tego projektu ma powstać nowa siedziba Ekologicznego Uniwersytetu Ludowego o łącznej powierzchni ok. 634 m2 obejmująca młyn z salą warsztatową,
budynek mieszkalno-biurowy oraz budynek przetwórczo-warsztatowy.
W związku z tym zwracamy sie z prośbą do wszystkich zainteresowanych o przesłanie oferty cenowej na wykonanie dokumentacji projektowej do dnia 7 października 2023r.
 
parter  poddasze
 
 

Dzień Rolnictwa Ekologicznego w Płocku - 23.09.2023 r.
Nasz chleb na ołtarzu w płockiej Katedrze po wczorajszej Mszy świętej z okazji Europejskiego Dnia Rolnictwa Ekologicznego.
Dobra homilia bpa Szymona Stulkowskiego o ekologii integralnej !
 
integra katedra chleb
 
Na placu przy Bazylice Katedralnej Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny „Wzgórze Tumskie”
- Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Stowarzyszenie Polska Ekologia zaprosili nas na „Dzień Polskiej Ekologii” Kiermasz Żywności Wysokiej Jakości.
Inicjatywa ta wynika przede wszystkim z potrzeby uświadamiania społeczeństwa o bezsprzecznych zaletach produkcji ekologicznej i rolnictwa ekologicznego zarówno dla środowiska i klimatu, jak i dla zdrowia ludzi oraz zwierząt.
W ramach kiermaszu przygotowane zostały dziesiątki stoisk, na których można było spróbować oraz kupić polskie certyfikowane produkty ekologiczne z terenu całej Polski.
 
ewa1   ewa 2
.
 

Po prostu gorąco zapraszamy na kolejne wydarzenie w Grzybowie - Święto Michała. To już 1 października od godz. 13.00.
Jeśli możecie udostępnijcie innym osobom i przybywajcie !
 
swieto Michala 23 A5 1
 
swieto Michala 23 A5 2
 
Nasi daleko zajechali - czyli delegacja Ekologicznego Uniwersytetu Ludowego z Grzybowa w Japonii.
 
Pracowite dni w Japonii! Ewa i Dejka zakończyły właśnie prowadzenie trzydniowych warsztatów dla grupy wolontariuszy, pracowników, sympatyków Changemakers college.
Było o edukacji dla bioróżnorodności, agroekologii, budowaniu wspólnoty, pedagogice grundtvigiańskiej.
Oczywiście prezentowałyśmy nasz Grzybowski ekosystem i zapraszałyśmy do nas, bo przecież z naszymi gośćmi z Japonii łączy nas nie tylko miłość do Chopina.
Więcej zdjęć i relacji wkrótce.
 
 japo 5 japo7
 
 japo 2 japo 4
 
japo 8  japo 3
 
 

 
Pamiętacie jak namawialiśmy kilku śmiałków ?
 
Rozpoczęliśmy piąty kurs rolnictwa ekologicznego EUL!
Było pięciodniowe wprowadzenie do kursu w Grzybowie, trochę o pedagogice grundtvigiańskiej, dzień o glebie, spotkanie botaniczne z p. prof. Barbarą Sudnik
i wreszcie spotkania z rolnikami edukatorami.
Było intensywnie, ale bardzo inspirująco! Wkrótce więcej zdjęć.
 
EUL 5 lekcja o glebie 2 002
 
EUL lekcja w ogrodzie 002
 
 
Eko - Soboty w Grzybowie - zapraszamy w każdą sobotę od 10.00-13.00.
Otwarte gospodarstwo: świeże pieczywo, pachąca kawa, plac zabaw dla dzieci, warzywa prosto z ogrodu a ser prosto z serowarni.
 
ekosobota
 
 sob1  sob2
 
dynia www   zestaw maly 1 koszyk www
 
Szukamy kilku ŚMIAŁKÓW, miłośników naturalnego gospodarowania z ziemią, którzy chcą dołączyć do kursu eko-rolnictwa w Ekologicznym Uniwersytecie Ludowym. Kurs rozpoczyna się 4 września 2023 roku i potrwa do sierpnia 2025. Całość to 14 miesięcy praktyk w najciekawszych polskich gospodarstwach ekologicznych, 100 dni zjazdów stacjonarnych z pełnym wyżywieniem i noclegami (80 dni w Grzybowie, 20 dni w różnych gospodarstwach ekologicznych w Polsce. Kurs jest dofinansowany z Fundacji VELUX, dzięki temu opłata od uczestnika za semestr wynowi tylko 800 zł za semestr.
 
Zostało dosłownie kilka miejsc !    Zgłoszenia tutaj >>>>>>>>>>>>>>>>>>

Zapraszamy! Kontakt: Ewa Smuk-Stratenwerth 606 385 460
 
EUL kurs dlugi FB
 
Wszystko, co chcielibyście wiedzieć o kursie rolniczym, ale baliście się zapytać. Zapraszamy na spotkanie on-line dla chętnych. Link do spotkania poniżej:
 
Zastanawiasz się nad rozpoczęciem rolniczej kariery? Eksperci mówią, że rolnik, to zawód przyszłości. Jest teraz możliwość, by zostać najlepszym rolnikiem, bo ekologicznym.
Kurs rolnictwa ekologicznego, to jedyny taki kurs w Polsce - z holistycznym podejściem do tematu i nastawiony na praktykę we wspaniałych gospodarstwach ekologicznych w Polsce i nie tylko.
 
Poniżej roboczy harmonogram V kursu z podziałem na planowane zajęcia:
 
kurs legenda


Ekologiczny Uniwersytet Ludowy na Festiwalu Przyszłości Edukacji Ludowej w Danii !

dania 1   dania 2

dania 3   dania 4

Z duńskimi uniwersytetami ludowymi współpracujemy od ponad 20 lat. W Danii placówki te, nazywane w rodzimym języku: folkehøjskolerne (szkoły ludowe), działają od ponad 175 lat.

Do obecnego projektu People’s Future Lab (Przyszłość Edukacji Ludowej) zostaliśmy zaproszeni przez Sarę Skovborg Mortensen, międzynarodową konsultantkę w Związku Duńskich Uniwersytetów Ludowych.

Sara wcześniej poznała naszą działaność dzięki współpracy z Ewą Smuk-Stratenwerth, która uczestniczyła m.in. w pierwszym międzynarodowym forum uniwersytetów ludowych w2019 roku. EUL jako jeden z 11 placówek na całym świecie został wybrany do udziału w tym projekcie, gdzie razem z 11 uniwersytetami ludowymi z Danii pracowaliśmy nad wzmocnieniem naszej praktyki pedagogicznej, naszych globalnych powiązań i zaangażowania, aby ożywić edukację na rzecz zrównoważonego rozwoju.

Festiwal Przyszłości Edukacji był ważnym krokiem milowym całego blisko trzyletniego projektu. Przyjechali przedstawiciele (nauczyciele, dyrektorzy i studenci) z prawie wszystkich uczestniczących w projekcie instytucji: uniwersytety ludowe z Danii: Brandjerg Folk High School, Brenderup Folk High School, The Rhytmic Folk High School, Gerlev Folk High School, Krogerup Folk High School, International People’s College, Nordfyns Folk High School, Silkeborg Folk High School oraz placówki z całego świata prowadzące podobną działalność na wszystkich kontynentach: Année Lumiére z Francji, Ekologiczny Uniwersytet Ludowy z Grzybowa w Polsce, Change Makers College z Japonii, Szkoła Cheptigit, Dar al.-Kalima w Palestynie, Uniwersytety Ludowe w Tanzanii (Karibu), Fircroft College of Adult Education ze Szkocji, Highlander Research and Education Center w USA, Uniterra w Meksyku, Mitraniketan w Indiach. W festiwalu, zorganizowanym w niezwykle pięknym przyrodniczo zakątku wschodniej Jutlandii, w ośrodku harcerskim Houens Odde, wzięło udział około 500 osób. W czasie festiwalu trwały szkolenia dla nauczycieli i edukatorów, debaty oraz warsztaty otwarte dla wszystkich uczestników.

Nasza grzybowska ekipa: Malwina Giełdon, koordynatorka kursu długiego EUL i Iza Rozbicka, studentka czwartego kursu rolnictwa ekologicznego przygotowały i poprowadziły świetne warsztaty na temat nasion, zaś Ewa Smuk-Stratenwerth, założycielka i dyrektorka EUL była jedną z panelistek w debacie na temat przyszłości edukacji.
 

 
LAUDATO SI' - FRATELLI TUTTI W GRZYBOWIE 8-11 czerwca 2023
Od czwartku będziemy celebrować nasze coroczne warsztaty Laudato si'.
W tym roku jako temat wiodący przyjęliśmy, Fratelli tutti, drugą encyklikę papieża Franciszka, rozwijającą myśli zawarte w Laudato si'.
Naszym gościem będzie ks. prof. Przemysław Szewczyk, patrolog (czyli znawca nauczania Ojców Pustyni).
W warsztatach uczestniczą rodziny, które od kilku lat przyjeżdżają do Grzybowa.
Mamy program, który będzie ulegał pewnym zmianom, ale zainteresowanych zapraszamy w czwartek, na spotkanie na temat myśli o. Thomasa Berry'ego,
pt. Podróż Wszechświata, a wieczorem o 19.30 modlitwa pieśniami z Taize.
 
wschód słońca

Zapraszamy na V Kurs Rolnictwa Ekologicznego -

Pozostało ostatnie 5 wolnych miejsc !  Zgłoszenia przyjmujemy do 31 lipca 2023 roku.

EUL kurs dlugi 2023

Kurs rolnictwa ekologicznego w pytaniach i odpowiedziach.
 
Wszystko, co chcielibyście wiedzieć o kursie rolniczym, ale baliście się zapytać.
Zapraszamy na spotkanie on-line dla chętnych. Link do spotkania poniżej:
 
Zastanawiasz się nad rozpoczęciem rolniczej kariery? Eksperci mówią, że rolnik, to zawód przyszłości. Jest teraz możliwość, by zostać najlepszym rolnikiem, bo ekologicznym.
Kurs rolnictwa ekologicznego, to jedyny taki kurs w Polsce - z holistycznym podejściem do tematu i nastawiony na praktykę we wspaniałych gospodarstwach ekologicznych w Polsce i nie tylko.
 
Poniżej roboczy harmonogram V kursu z podziałem na planowane zajęcia:
 
kurs legenda
 

Formularz zgłoszeniowy można znaleźć pod tym linkiem.

Pozostało ostatnie 5 wolnych miejsc !  Zgłoszenia przyjmujemy do 31 lipca 2023 roku.

Odpowiadamy na pytania pod adresem e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
 

Filmy opublikowane poniżej przedstawiają opinie i refleksje nauczycieli i studentów pierwszego i drugiego kursu rolnictwa ekologicznego w EUL.

Zapraszamy do obejrzenia. ...............................................................................................

veluxlogo         erasmus
 
 
IMG 5929
 

Ekologiczny Uniwersytet Ludowy w mieście Łodzi.

Wszyscy gdzieś jeżdżą, kogoś odwiedzają także i my ruszyliśmy w drogę.

Zespół EUL odwiedził miasto Łódź.

Piękna ulica Piotrkowska z zabytkami, Księży Młyn z historią rodziny Scheiblerów oraz multimedialna wystawa Van Gogha to tylko niektóre punkty naszego programu.

Było też trochę edukacyjnie jak na uniwersytet przystało. Nasze warsztaty o komunikacji poprowadziła Marta Henzler.

Poza tym Peter uczył grać na fortepianie Rubinstein'a, wiele osób od jutra maluje obrazy z nadzieją na sukces - wróciliśmy pełni zapału do pracy.

wy1   wy2

wy3   wy4

wy5wy6


 

Już po raz piąty organizujemy jedyny w Polsce kurs rolnictwa ekologicznego prowadzony metodą uniwersytetów ludowych.

Kurs dostępny jest dla osób z całej Polski i na ten kurs zapraszamy także chętnych z Ukrainy.  

 

Dla orientacji w tematyce i intensywności kursu prosimy o zapoznanie się  z harmonogramem, który realizujemy aktualnie:

Poniżej link do zapoznania się z rozkładem dni zajęciowych stacjonarnych i praktycznych.

Tutaj można się zapoznać z planowanym harmonogramem piątego kursu: >>>>>>>>>>>

 

Zapewniamy miejsca noclegowe z wyżywieniem na terenie Ekologicznego Uniwersytetu Ludowego w Grzybowie.

Jedyna szansa na spotkanie z praktykami rolnictwa ekologicznego i zapoznanie się z metodami upraw ekologicznych.

Szczególnie polecamy nasz kurs dla osób:

   -  zainteresowanych tematyką rolnictwa ekologicznego;

   -  gotowych do wzięcia udziału w intensywnym kursie, opierającym się w dużej mierze na praktykach w różnych lokalizacjach,

   -  pełnoletnich.

Formularz zgłoszeniowy można znaleźć pod tym linkiem.

Liczba miejsc jest ograniczona. Zgłoszenia przyjmujemy do 31 maja 2023 roku.

Odpowiadamy na pytania pod adresem e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Kurs jest intensywny: trwa 2 lata, w czasie których każdy ze studentów i każda ze studentek odbędzie 14 miesięcy praktyk

(w wymiarze 35 godzin tygodniowo) i ok. 80 dni nauki stacjonarnej w Grzybowie oraz 20 dni wyjazdowych w gospodarstwach ekologicznych.

Szczegółowy program V edycji otrzyma każdy zainteresowany drogą mailową.

Opłata za semestr ze strony studenta to 800 zł. Koszt kursu jest znacznie większy - tak niska opłata to efekt współfinansowania ze strony Fundacji Velux.

Kurs EUL lekcja o glebie dobre

 --------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------


Zakończyliśmy trzytygodniowy zjazd w ramach czwartego kursu rolnictwa ekologicznego pt. CZŁOWIEK. Uczyliśmy się ekonomii, marketingu (z Karolem Przybylakiem), przetwórstwa mleka z serowarem z Żuław, Krzysztofem Jaworskim, komunikacji bez przemocy z Martą Kułagą, tkactwa z Agnieszką Niwińską, sadzenia zadrzewień z Kasprem Jakubowskim, obsługi siewnika i rozrzutnika z Peterem, a nawet etyki cnót z Bartkiem Fingasem oraz wielu innych cennych umiejętności.

Ta grupa w sierpniu kończy kurs, a nowych kandydatów na piąty kurs serdecznie zapraszamy do zgłaszania się na Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. .

kurs 2   kurs 3

kurs 1   kurs 4

 

 

veluxlogo

 

 erasmus

  

 

 

 

 

Aktualności

15 Lis

Kolejny zjad studentów V Kursu Rolnictwa

W poniedziałek 13.112023  ruszył trzytygodniowy zjazd studentów piątej grupy Ekologicznego Uniwersytetu Ludowego, pt Gleba/Ziemia. Od razu było i o kosmosie i o profilach glebowych. I oczywiście trochę pracy z ziemią.  

Więcej...
14 Lip

Wakacje dla rodzin w Grzybowie

Uff jak gorąco ! Ale my mamy propozycje - Pięciodniowe wakacje dla Rodzin w Ekologicznym Uniwersytecie Ludowym – KOLEJNA EDYCJA !!! Zapraszamy rodziny, które chcą odpocząć w kontakcie z przyrodą. Termin: 14-18 sierpnia 2023 r. Szczegółowy program ustalamy z ...

Więcej...
17 Kwi

Kurs bioróżnorodności

„Poznać, by zachować – kurs edukatora i edukatorki na rzecz bioróżnorodności”     Zachowanie bioróżnorodności to wielkie zadanie dla ludzkości, jest jednym z filarów przeciwdziałania zmianie klimatu. Rola edukatorów, trenerów, ...

Więcej...
06 Lut

Zaproszenie na XIX Seminarium Dobre Żniwa 2023

  Ekologiczny Uniwersytet Ludowy w Grzybowie, razem z Koalicją Żywa Ziemia i Stowarzyszeniem Ekologiczno-Kulturalnym Ziarno zaprasza na XIX Seminarium Dobre Żniwa, które odbędzie się10-11marca 2023 roku w siedzibie Stowarzyszenia i Fundacji.

Więcej...

Dane kontaktowe

Ekologiczny Uniwersytet Ludowy w Grzybowie
Grzybów 1/2
09-533 Słubice (k. Płocka)

tel. kom.: 606 805 900

e-mail: eul@grzybow.pl

administracja witryny www: seb@grzybow.pl

Idea

Idea Uniwersytetu Ludowego zrodziła się w XIX wieku w małym rolniczym kraju skandynawskim. Genialny Grundtvig, który dla swoich rodaków – Duńczyków, jest równie ważny jak inny jego krajan - Hans Christian Andersen, zaproponował formę edukacji dorosłych, którą nazwał FolkHøjskole.