OSUL2

 

 

 

 

 

 

 

 

 

„Poznać, by zachować – kurs edukatora i edukatorki na rzecz bioróżnorodności”
 
Edukowanie na rzecz bioróżnorodności 1
 
Zachowanie bioróżnorodności to wielkie zadanie dla ludzkości, jest jednym z filarów przeciwdziałania zmianie klimatu. Rola edukatorów, trenerów, animatorów, liderów jest bardzo duża. Potrzebni są „przewodnicy” i “przewodniczki”, którzy pomogą zanurzyć się w przyrodzie, zarówno dzieciom, jak i wszystkim dorosłym. Aby zachować, trzeba poznać, zrozumieć, pokochać...
Bioróżnorodność i edukacja o niej są okazją do tworzenia silnych więzi z lokalną przyrodą i angażowania ludzi do działań w miastach i na wsiach na rzecz jej ochrony. Aktywne podejście do ochrony przyrody, rzecznictwo, animowanie i motywowanie lokalnych społeczności do działania są dziś pilnymi zadaniami do podjęcia. zarówno w dużym mieście, jak i mniejszych gminach czy na wsi.
Nasz kurs edukatora i edukatorki na rzecz bioróżnorodności odbędzie się w Ekologicznym Uniwersytecie Ludowym i gospodarstwie ekologicznym w Grzybowie. Kurs będzie okazją do poznania wypracowanego w Grzybowie modelu współpracy człowieka z przyrodą, z glebą - inspirującego, bogatego w gatunki i przyjaznego środowiska życia dla ludzi i innych organizmów.
- Zajęcia terenowe to główna forma pracy podczas kursu – wśród drzew, na łące, na polu i w ogrodzie, nad Wisłą. Przyglądając się różnym organizmom i środowiskom ich życia poznamy wielką sieć zależności w świecie przyrody.
- Aktywne formy edukacji przyrodniczej wplecione w tok zajęć oraz przestrzeń na kreowanie własnych pomysłów i wdrażanie swoich “mini” - projektów.
- Spora dawka wiedzy z zakresu ekologii przekazana w praktyczny sposób podczas warsztatów oraz podsumowana wykładami on line.
- Przygotowanie do egzaminu kwalifikacji „edukator bioróżnorodności” (w trakcie procesu rejestracji w Zintegrowanym Systemie Kwalifikacji)
- Kurs odbędzie się w gospodarstwie ekologicznym Ewy i Petera Stratenwerthów, co pozwoli poznać z bliska, jak troska o bioróżnorodność jest wpleciona w misję, codzienne życie i praktykę gospodarstwa i Ekologicznego Uniwersytetu Ludowego.
Cena kursu: 2300 zł (obejmuje koszty organizacji zajęć, pobytu w Grzybowie podczas zjazdów, pełnego wyżywienia).
O przyjęciu do grupy decyduje kolejność zgłoszeń. RejestracjaRejestracja uczestników kursu (google.com)
 
 

 

Przedstawiamy Państwu pierwszego trenera prowadzącego kurs dla edukatorów bioróżnorodności

kacper jakubowski
dr inż. Kasper Jakubowski, architekt krajobrazu, edukator przyrody, współtwórca i prezes Fundacji Dzieci w Naturę.

Twórca roślinnych instalacji artystycznych i ogrodów: na festiwalu ogrodów i sztuki Ingarden w Lublinie (tytuł instalacji: "Sukcesja i powroty" - 2022), Antropocen ("Renatura" 2022-2023) i na wystawie "Retrowersje" w Elblągu (2023). Autor książki "Czwarta przyroda: sukcesja funkcji i przyrody nieużytków miejskich". Współautor scenariusza i ilustracji do ścieżki edukacyjnej o czwartej przyrodzie na Kopcu Powstania Warszawskiego.

Autor standardów dotyczących zakładania stref biocenotycznych w zieleni miejskiej. Zainicjował stworzenie Żabich Dołów w Zielonkach na podmokłym nieużytku angażując lokalną społeczność w proces przyrodniczej metamorfozy tego miejsca. Propagator sadzenia Miejskich Mikrolasów w Polsce metodą Miyawakiego.


(rejestracja na kurs: https://docs.google.com/.../1FAIpQLSeKBURlDxm.../viewform...)

 

Ekologiczny Uniwersytet Ludowy w Grzybowie, razem z Koalicją Żywa Ziemia i Stowarzyszeniem Ekologiczno-Kulturalnym Ziarno zaprasza na XIX Seminarium Dobre Żniwa, które odbędzie się10-11marca 2023 roku w siedzibie Stowarzyszenia i Fundacji.

Czytaj więcej...

Na pierwsze, ogólnopolskie spotkanie grup RWS zapraszamy do Ekologicznego Uniwersytetu Ludowego w Grzybowie.

Czytaj więcej...

Ekologiczny Uniwersytet Ludowy – dzięki grantowi od Velux Foundation – podjął pracę nad 6 nowymi kwalifikacjami rynkowymi w polskiej ramie kwalifikacji.

Czytaj więcej...

Już ponad tydzień minął od zakończenia pierwszego kursu dla doradców grup RWS w Grzybowie, pierwsze emocje opadły i jest możliwość do podzielenia się refleksjami ze spotkania.

Czytaj więcej...

Trwa zjazd długi kursu rolnictwa ekologicznego. Temat: zwierzęta.

Czytaj więcej...

Długo wyczekiwany kurs: Doradca Rolnictwa Wspieranego przez Społeczność (RWS) 7-10 listopada 2022 we wspaniałym miejscu edukacji ekosystemowej – certyfikowanym siedlisku Ekologicznego Uniwersytetu Ludowego (EUL) w Grzybowie koło Płocka.

Czytaj więcej...

Z radością przyjęliśmy informację, że partnerski uniwersytet ludowy z Adamowa zdobył dofinansowania i rozpoczyna nowy projekt.

Czytaj więcej...

W dniach 16-19 czerwca w ośrodku Ekologicznego Uniwersytetu Ludowego odbyło się kolejne doroczne spotkanie dyskusyjno-modlitewne inspirowane encykliką papieża Franciszka Laudato si’. W trosce o wspólny dom.

Czytaj więcej...
Mieszkam w Grzybowie od ponad roku, a niezmiennie zadziwia mnie bogactwo i różnorodność inicjatyw podejmowanych przez nasz zespół.
Czytaj więcej...

Już pojutrze konferencja w Sejmie RP na temat uniwersytetów ludowych, którą współorganizujemy. Relację będzie można śledzić na żywo na profilu na FB Sejmu RP, a program tu.

          W pierwszym tygodniu maja br. miało miejsce spotkanie przedstawicieli uniwersytetów ludowych z całego świata w ramach projektu People’s Future Lab.

Czytaj więcej...

Dziś rano rozpoczął się pierwszy w Polsce Kurs Ogrodnictwa Ekologicznego pod wodzą Asi Bojczewskiej i Wioli Olejarczyk.

Czytaj więcej...

KursOgro 14 dni teorii i praktyki: 

WIOSNA 16-22.05.2022

LATO 29.08-4.09.2022

 

„Życiodajny OGRÓD”, kurs ogrodnictwa ekologicznego

Czytaj więcej...

30MarcelaKozki230MarcelaKozki3

[zdjęcia MN]

W Grzybowie ruch na całego. Kozy rodzą, pracownicy dwoją się i troją przy organizacji Seminarium "Dobre Żniwa", a studenci uczą się o roślinach, co pokazuje film.

logo velux

Ekologiczny Uniwersytet Ludowy po kilku miesiącach intensywnych przygotowań wykonał ważny krok w kierunku utworzenia nowych kwalifikacji zawodowych (we współpracy z ekspertami i ekspertkami Instytutu Badań Edukacyjnych oraz znakomitą ekipą specjalistów i specjalistek merytorycznych).
Czytaj więcej...

W drugim tygodniu grudnia Ekologiczny Uniwersytet Ludowy gwałtownie opustoszał.

sredniIVkursZjazd1

 

Czytaj więcej...
19 studentów i studentek z całej Polski uczestniczy w trzytygodniowym kursie EKOLOGIA - ZIEMIA.
KursXI2021
Czytaj więcej...
Przedstawiciele siedmiu uniwersytetów ludowych spotkali się na 3 dni na początku września br. podczas seminarium w Grzybowie.
 
Czytaj więcej...

EUL dla rodzin1   

 

Zapraszamy na wakacyjny pobyt w Grzybowie!

Lato dostarcza nam możliwości spędzania czasu w sposób aktywny, pouczający oraz inspirujący.

Czytaj więcej...

Ogłaszamy konkurs na symbol graficzny Federacji Ogólnopolskiej Sieci Uniwersytetów Ludowych. Prace prosimy przesyłać do dnia 12 marca 2021 roku na adres mailowy Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Czytaj więcej...

Właśnie zakończył się międzynarodowy projekt "Teaching Organic Literacy in Grundtvigian Style" przeprowadzony w ramach programu Erasmus+. Jego owocem są trzy publikacje, które serdecznie polecamy wszystkim sympatykom i praktykom edukacji metodą grundtvigiańską. Jest to książka „Uniwersytety Ludowe wobec wyzwań antropocenu” oraz 2 poradniki: „Uczyć agroekologii w stylu grundtvigiańskim. Przewodnik metodyczny” i „Jak uczyć w grundtvigiańskim stylu. Dokumentacja kursów dla nauczycieli”.

Czytaj więcej...

Fundacja Ekologiczny Uniwersytet Ludowy zaprasza pracownie architektoniczne do składania ofert na opracowanie projektów branżowych na remont i modernizację budynku "Arki" w Grzybowie.

Czytaj więcej...

Szanowni Państwo,

po ostatnich doniesieniach na temat zamykania placówek oświatowych i kulturalnych, odwoływaniu imprez i wydarzeń z powodu zagrożenia koronawirusem z ciężkim sercem podjęliśmy decyzję o odwołaniu seminarium "Dobre Żniwa" 20-21 marca br. W tym przypadku ufamy międzynarodowym i krajowym instytucjom. A te mówią jasno: ograniczyć rozprzestrzenianie się koronawirusa może higiena, umikanie zgromadzeń, spokój i dyscyplina. Mamy  nadzieję, że choć jednodniowe wydarzenie uda nam się zorganizować po żniwach w sierpniu.

Trzymajcie się zdrowo i życzymy udanego sezonu. 
Mamy nadzieję na rychłe spotkanie.

Seminarium Dobre Żniwa
20 - 21 marca (piątek - sobota) Zajazd nad Wisłą w Jordanowie
Czytaj więcej...

Potrzebujemy zmiany narracji i zmiany praktyk. I mówimy tu nie tylko o praktykach rolniczych – odchodzeniu od wielkoobszarowych monokultur, przemysłowego chowu zwierząt, pestycydów i nawozów sztucznych, ale także o praktykach społecznych i politycznych. Potrzeba nam współpracy, odbudowy więzi społecznych i naturalnych ekosystemów, odważnych decyzji politycznych i zmian systemowych. Z całym więc przekonaniem powtarzamy hasło, że w obecnej sytuacji – Jedzenie to akt polityczny.

Czytaj więcej...

Drodzy Absolwenci i Sympatycy Ekologicznego Uniwersytetu Ludowego!

 

Życzymy Wam radosnych Świąt Bożego Narodzenia i chwili zadumy nad Tajemnicą Wcielenia.

Cieszmy się obecnością bliskich rzy wigilijnym stole, ale nie zapominajmy o strapionych, samotnych, doświadczających dramatów czy przemocy. O tych, o których Jezus powiedział: Cokolwiek uczyniliście jednemu z tych braci moich najmniejszych, Mnieście uczynili. (Mt 25,40).

Zapraszamy na kolędowanie z Antoniną Krzysztoń do Grzybowskiej Arki w sobotę 28 grudnia 2019 o godz. 15.30. 

Uniwersytet Ludowy dla Rodzin

15-19 lipca lub 22-26 lipca 2019 

 w Grzybowie

Czytaj więcej...

Za nami pierwsze dwa spotkania w ramach realizacji projektu „Jest tak blisko, ale jej nie znamy. Wisła – królowa polskich rzek”. 

Czytaj więcej...

Zapraszamy dzieci i młodzież do wzięcia udziału w projekcie:

Jest tak blisko, ale jej nie znamy. Wisła – królowa polskich rzek

Czytaj więcej...

Z przyjemnością informujemy, że rozpoczynający się właśnie IV zjazd Ekologicznego Uniwersytetu Ludowego, poświęcony roślinom, w ramach IV Kursu rolnictwa ekologicznego został w całości sfinansowany przez Fundację Eko?Logiczne!

Czytaj więcej...

Serdecznie zapraszamy na seminarium "Dobre Żniwa - współpraca w rolnictwie ekologicznym", które organizujemy juz po raz 16!

Czytaj więcej...

Zapraszamy serdecznie na międzynarodową konferencję „Uniwersytety Ludowe a budowanie społeczeństwa obywatelskiego w XXI wieku”, która odbędzie się w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, w dniu 23 października 2018r.

Czytaj więcej...
Zapraszamy serdecznie na międzynarodową konferencję, poświęconą uniwersytetom ludowym.
Chcemy nie tylko pokazać tradycję, ale też przyjrzeć się współczesnym wyzwaniom i pedagogice grundtvigiańskiej        w kontekście budowania społeczeństwa obywatelskiego w XXI wieku.
Czytaj więcej...

Wszystkich zainteresowanych budownictwem z wykorzystaniem naturalnych materiałów zapraszamy w lipcu do Grzybowa!

Czytaj więcej...

Właśnie odbywa się kilkudniowy zjazd na Lubelszczyźnie w ramach trzeciego kursu rolnictwa ekologicznego EULu. Nasi studenci uczą się u najlepszych rolników ekologicznych z regionu.

Czytaj więcej...
...albo w łupinie orzecha!
 
Zapraszamy serdecznie wszystkich chętnych, którzy chcieliby  z bliska przyjrzeć się, jak działa EKOLOGICZNY UNIWERSYTET LUDOWY, a niestety z różnych względów nie mogą poświęcić dwóch lat na kurs rolnictwa ekologicznego.
Czytaj więcej...

Dane kontaktowe

Ekologiczny Uniwersytet Ludowy w Grzybowie
Grzybów 1/2
09-533 Słubice (k. Płocka)

tel./fax: (24) 277 89 63
tel. kom.: 606 805 900

e-mail: eul@grzybow.pl

administracja witryny www: seb@grzybow.pl

Idea

Idea Uniwersytetu Ludowego zrodziła się w XIX wieku w małym rolniczym kraju skandynawskim. Genialny Grundtvig, który dla swoich rodaków – Duńczyków, jest równie ważny jak inny jego krajan - Hans Christian Andersen, zaproponował formę edukacji dorosłych, którą nazwał FolkHøjskole.