W piątek i sobotę 4-5 marca 2016 r. odbyło się seminarium „DOBRE ŻNIWA - Współpraca w rolnictwie ekologicznym". Po raz kolejny mogliśmy przekonać się o tym jak bardzo potrzebne jest dla środowiska związanego z rolnictwem ekologicznym, tego typu wydarzenie branżowe.

Ponad 110 uczestników, przez dwa dni pogłębiało swoją wiedzę o rolnictwie ekologicznym, rynku żywności EKO oraz systemie kształcenia w szkole rolnictwa ekologicznego w Grzybowie. Wśród gości dominowali rolnicy ekologiczni, którzy przybyli z całego kraju. Tradycyjne nie zabrakło też gości z zagranicy – byli obecni rolnicy i doradcy z Niemiec oraz z Kanady.

W tym roku znaczącą część seminarium poświęcono Ekologicznemu Uniwersytetowi Ekologicznemu w Grzybowie. Studenci pierwszego roku EUL-u zaprezentowali się i opowiedzieli o pierwszych swoich doświadczeniach w praktycznym zdobywaniu wiedzy i umiejętności w ramach szkoły. Wystąpienie studentów było możliwe ponieważ seminarium zbiegło się w czasie ze zjazdem stacjonarnym pierwszego rocznika EUL. W seminarium uczestniczyło też kilka osób, które zgłosiły się w trakcie drugiego naboru do EUL. Młodzi ludzie opowiadali o swoich motywacjach przy wyborze drogi rozwoju w kierunku rolnictwa ekologicznego.

Były to bardzo budujące doświadczenia, tym bardziej, że wśród uczestników seminarium było kilku pionierów rolnictwa ekologicznego w Polsce. Drugiego dnia seminarium miały miejsce zajęcia warsztatowe w trzech grupach roboczych: – „Jak układać płodozmian w gospodarstwie ekologicznym” – prof. Józef Tyburski – „Uprawy na gruntach rolnych i produkcja zwierzęca w rolnictwie ekologicznym” – Werner Vogt Kaute NATURLAND – „Jak uczyć nowe pokolenie rolników ekologicznych” – Ewa Smuk-Stratenwerth. Każdą grupę prowadził jeden referent, który później przedstawiał wyniki pracy grupy wszystkim uczestnikom seminarium.

Nasz Lubelski Oddział Stowarzyszenia EKOLAND reprezentowała w tym roku sześcioosobowa grupa rolników. Mieliśmy własne stoisko z produktami naszych rolników. O tym jak różnorodną grupę stanowili uczestnicy seminarium niech świadczy fakt, że różnica wieku pomiędzy najmłodszą uczestniczką i najstarszym rolnikiem wynosiła ponad 70 lat.

Tekst autorstwa Moniki i Roberta Kuryluków, naszych przyjaciół z Lubelskiego Oddziału EKOLANDu kliknij link, którzy jak co roku wzięli udział w naszym seminarium. 

View the embedded image gallery online at:
http://www.eul.grzybow.pl/aktualnosci/80-xiii-dobre-zniwa-za-nami?tmpl=component&print=1&layout=default#sigFreeId4bbbbba054