OSUL2

 

 

 

 

 

 

 

 

 

W pierwszym tygodniu czerwca studenci Ekologicznego Uniwersytetu Ludowego z Grzybowa odwiedzili kilka warmińskich gospodarstw ekologicznych, by zaczerpnąć inspiracji i praktycznej wiedzy. Wśród nich znalazły się:
• Edukacyjne Gospodarstwo Ekologiczne Godki 22:
Założone przed II wojną światową, przejęte w 1982 roku przez Dorotę i Krzysztofa Łepkowskich. Było jednym z pierwszych gospodarstw z atestem ekologicznym w Polsce. Obecnie zarządzane przez ich syna Jerzego, który prowadzi tam głównie działalność edukacyjną i agroturystyczną.
• Kwaśne Jabłko:Gospodarstwo prowadzone przez Ewę i Marcina Wiechowskich, znane z produkcji cydru z ekologicznych jabłek. W gospodarstwie uprawia się też warzywa, hoduje kury i kaczki. Miejsce to słynie z agroturystyki w stylu „slow” i wyśmienitej kuchni.
• Gospodarstwo Andrzeja i Doroty Szeniawskich, Pupki:
To ekologiczne gospodarstwo specjalizuje się w uprawie żyta, gryki i owsa oraz hodowli kóz i krów. Z uzyskanego mleka Pani Dorota wytwarza przepyszne, niepasteryzowane miękkie sery.
• Lawendowe Pole, Nowe Kawkowo:
Słynne w okolicy siedlisko założone przez Joannę Posoch, specjalizuje się w uprawie lawendy oraz produkcji suszu, hydrolatu i olejków eterycznych. Pani Joanna wypieka też chleb z dodatkiem lawendy. Gospodarstwo oferuje noclegi w sielskich, drewnianych domkach oraz organizuje warsztaty i spotkania w Lawendowym Muzeum Żywym.
• Eko-Zagroda Warmińskich Chłopów Bosych – Bosa Ekologia, Praslity:
Gospodarstwo prowadzone jest przez Mariusza i Bożenę Sekulskich, którzy uprawiają różne zboża i rośliny oleiste. Żyto mielą na mąkę, z której wypiekają chleb. Z nasion lnianki tłoczą olej. Hodują owce i konie.
Wizyta na Warmii była dla studentów EUL-u pełna inspiracji, wiedzy i przemyśleń. Wiedza wynikająca z doświadczenia innych rolników ekologicznych, którzy często zaczynali „od zera” jest wyjątkowo cenna. Wyjeżdżaliśmy pełni emocji i refleksji.
 
kinga3
 
IMG 0201

Dane kontaktowe

Ekologiczny Uniwersytet Ludowy w Grzybowie
Grzybów 1/2
09-533 Słubice (k. Płocka)

tel. kom.: 603 061 561

e-mail: eul@grzybow.pl

 

Idea

Idea Uniwersytetu Ludowego zrodziła się w XIX wieku w małym rolniczym kraju skandynawskim. Genialny Grundtvig, który dla swoich rodaków – Duńczyków, jest równie ważny jak inny jego krajan - Hans Christian Andersen, zaproponował formę edukacji dorosłych, którą nazwał FolkHøjskole.