OSUL2

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Już ponad tydzień minął od zakończenia pierwszego kursu dla doradców grup RWS w Grzybowie, pierwsze emocje opadły i jest możliwość do podzielenia się refleksjami ze spotkania.

Właściwie to nadal jesteśmy w procesie ewaluacji - tego co nam wyszło, co jest do poprawy, czego nie spodziewałyśmy się. Piszę używając feminatyw bo właściwie cały zespół przygotowujący kurs oraz pracujący nad jego realizacją to dziewczyny! Rolnictwo jest kobietą chciałabym krzyknąć. ;) 

 

Pierwsze, co nam przyszło do głowy jeszcze w trakcie realizacji, to że 3 dni to zdecydowanie za mało. Wiele tematów musiałyśmy tylko zaznaczyć, że są, innych zupełnie nie miałyśmy szansy dotknąć. Zatem kolejna edycja z pewnością będzie dłuższa!

 

Razem było nas 17 uczestników i uczestniczek. Były osoby już prowadzące gospodarstwo, były takie, co miały pod swoją opieką kawałek ziemi i wytwarzanie żywności to kwestia czasu. Z pewnością wspólnym mianownikiem dla naszej grupy była potrzeba wprowadzenia zmiany w obecny system dostępu do żywności. Prócz chęci zostania doradczynią równie silna była chęć współtworzenia takiej grupy RWS.

0WOgrodzie2

W planie mieliśmy zarówno prace w sali (większość czasu), jak i spotkanie z praktyczkami: nieopodal mieszkającą Agnieszka Makowska prowadzącą gospodarstwo Zielona Rzodkiewka, via zoom z Ruby Van Der Wekken z grupy RWS z Helsinek Oma Maa oraz z Anną Pośnik-Jurczak prowadząca najdłużej grupę RWS w Polsce (8. sezon): RWS Wojciechówka - Rolnictwo Wspierane przez Społeczność. Szczodrość i szczerość całej trójki dziewczyn w dzieleniu się swoimi doświadczeniami w prowadzeniu grup RWS jest nieoceniona!

0AgaPokazuje

Oczywiście nie możemy pomijać tego, że Ekologiczny Uniwersytet Ludowy to również codzienna praktyka w prowadzeniu gospodarstwa ekologicznego i małej społeczności tworzącej to miejsce. Na miejscu podglądaliśmy warsztat pracy w ogrodnictwie i przy wytwarzaniu wspaniałych chlebów oraz serów. Zresztą samo gospodarstwo było przedmiotem jednego z modułów kursu, bowiem jest idea, aby w oparciu o posiadane zasoby EULu (wiedza, ziemia, ludzie, doświadczenie) stworzyć grupę RWS.

0GrupaWTunelu

Choć nie było tego w programie kursu, to jednak pejzaż grzybowski, którego przez te kilka dni staliśmy się częścią, był silnym punktem każdego dnia. Poranne wschody słońca, jak w zegarku przelot żurawi znad Wisły w stronę lasów (rano 7:10-7:15, po południu 16:15-16:30) i ich piękny klangor, no i oczywiście księżyc, który w dniu 8 listopada był w pełni! Wierzcie mi, była moc!

0wschod

Na koniec mogę zdradzić, że kurs był przestrzenią do wypowiedzenia głośno przez wiele z nas potrzeby spotykania się w gronie praktyczek RWS oraz zadbania o stworzenie podmiotu, który czuwałby nad rozwojem Rolnictwa Wspieranego przez Społeczność w Polsce. Zobaczymy, co życie przyniesie. Ciąg dalszy nastąpi...

Monika Onyszkiewicz – trenerka

logo velux

Dane kontaktowe

Ekologiczny Uniwersytet Ludowy w Grzybowie
Grzybów 1/2
09-533 Słubice (k. Płocka)

tel. kom.: 603 061 561

e-mail: eul@grzybow.pl

 

Idea

Idea Uniwersytetu Ludowego zrodziła się w XIX wieku w małym rolniczym kraju skandynawskim. Genialny Grundtvig, który dla swoich rodaków – Duńczyków, jest równie ważny jak inny jego krajan - Hans Christian Andersen, zaproponował formę edukacji dorosłych, którą nazwał FolkHøjskole.