OSUL2

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Mieszkam w Grzybowie od ponad roku, a niezmiennie zadziwia mnie bogactwo i różnorodność inicjatyw podejmowanych przez nasz zespół.
Rok temu razem pracowaliśmy nad wnioskiem o dofinansowanie z duńskiej Fundacji Velux. Spotkania poświęcone były wspólnym wizjom i marzeniom. Wspierali nas przyjaciele i sympatycy EUL, pracownicy Stowarzyszenia Ziarno i mieszkańcy Grzybowa. Instytut Badań Edukacyjnych (IBE) zadeklarował, że możemy liczyć na ich udział w projekcie poświęconym kwalifikacjom rynkowym. Nie mogło być lepiej. Z różnych stron dochodziły do nas głosy, że warto wysłać wniosek, a nasze działania są bardzo potrzebne.
50Be kon
Dostaliśmy grant Fundacji Velux na kolejnych 5 lat. Nasza wizja spotkała się z uznaniem i została doceniona. Minął rok, podczas którego uruchomiliśmy nowy kurs rolnictwa ekologicznego, zainwestowaliśmy w remont Arki, rozwój piekarni ekologicznej. Podjęliśmy współpracę z IBE, co zaowocowało powstaniem 3 opisów nowych kwalifikacji rynkowych. Jesteśmy w kontakcie z ekspertami agroekologii. Jako kierowniczka projektu ogromnie cieszę się owocami naszych wysiłków. Zapał do pracy nie gaśnie.
50Be kozy
W maju 2022 ruszyliśmy z kursem, który ma potencjał wpływu na rzeczywistość. Możemy zmienić obraz formalnego systemu edukacji poprzez wprowadzenie kwalifikacji rynkowych przyjaznych planecie. Szkolimy nowych ogrodników ekologicznych. Warsztaty prowadzą doświadczone profesjonalistki, miłośniczki ziemi i życia :). Miałam przyjemność uczestniczyć we wszystkich zajęciach i uczyć się tajników projektowania i prowadzenia ogrodu. Jestem pod ogromnym wrażeniem procesu, w jakim uczestniczyłam razem z grupą kursantów. Zostaliśmy zabrani w podróż, pełną zachwytu nad ziemią i życiem jakie daje. Poznawanie gleby czy nauka wykorzystywania wody deszczowej to potężne tematy, które w praktyce okazują się być tak bliskie naszej wrażliwości i potrzebom. Jestem szczęśliwa, bo nasze trenerki wykorzystały grundvigiańskie podejście do edukacji, dając nam przestrzeń na doświadczenie i refleksję, a nie tylko bierny odbiór treści. Zbudowaliśmy wspólnotę, w której nawzajem motywowaliśmy się i inspirowaliśmy. Rozmowom nie było końca. Poczucie jedności jest tym, co wzmacnia efekty metody uniwersytetów ludowych. To było wyjątkowe przeżycie, które dla mnie dowodzi sensowności mojej pracy. Już nie mogę się doczekać kolejnych kursów i nowych perspektyw.
 
Bernadeta
50Be plener
75logo velux75erasmus

Dane kontaktowe

Ekologiczny Uniwersytet Ludowy w Grzybowie
Grzybów 1/2
09-533 Słubice (k. Płocka)

tel. kom.: 603 061 561

e-mail: eul@grzybow.pl

 

Idea

Idea Uniwersytetu Ludowego zrodziła się w XIX wieku w małym rolniczym kraju skandynawskim. Genialny Grundtvig, który dla swoich rodaków – Duńczyków, jest równie ważny jak inny jego krajan - Hans Christian Andersen, zaproponował formę edukacji dorosłych, którą nazwał FolkHøjskole.