OSUL2

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zachęcamy do wspólnych poszukiwań jak ekologiczną świadomość przekuć

w działanie, podczas Warsztatów Ekologii Integralnej,

które odbędą się od 6 do 11 lipca 2018 w Grzybowie.

 
 
 

 

 

Warsztaty Laudato si’ w Grzybowie mają na celu upowszechnianie koncepcji ekologii integralnej, zawartej w encyklice Laudato si’ i będą swego rodzaju „think tankiem” wokół współczesnych wyzwań w obszarze ekologicznym, społecznym ekonomicznym i szukania rozwiązań w pracy edukacyjnej opartej na wartościach chrześcijańskich. Jednocześnie będzie to wspólna praca nad warstwą filozoficzno-duchową, przesłaniem Ekologicznego Uniwersytetu Ludowego. Patronem Ekologicznego Uniwersytetu Ludowego jest brat Roger, założyciel Wspólnoty Ekumenicznej z Taizé, który swoim życiem służył pojednaniu, budowaniu pokoju, wspólnoty, trosce o całe stworzenie. Odbiorcami warsztatów, organizowanych we współpracy z o. dr Stanisławem Jaromi, Emilią Ślimko i Kasprem Jakubowskim z Ruchu Ekologicznego św. Franciszka z Asyżu  będą przedstawiciele różnych organizacji w Polsce, a także osoby prywatne zainteresowane prezentowaną przez nas tematyką i metodami pracy.

 

,,Laudato si’, mi’ Signore – Pochwalony bądź, Panie mój, śpiewał święty Franciszek z Asyżu. W tej pięknej pieśni przypomniał, że nasz wspólny dom jest jak siostra, z którą dzielimy istnienie, i jak piękna matka, biorąca nas w ramiona: «Pochwalony bądź, mój Panie, przez siostrę naszą, matkę ziemię, która nas żywi i chowa, wydaje różne owoce z barwnymi kwiatami i trawami». Ta siostra protestuje z powodu zła, jakie jej wyrządzamy nieodpowiedzialnym wykorzystywaniem i rabunkową eksploatacją dóbr, które Bóg w niej umieścił. Dorastaliśmy myśląc, że jesteśmy jej właścicielami i rządcami uprawnionymi do jej ograbienia. Przemoc, jaka istnieje w ludzkich sercach zranionych grzechem, wyraża się również w objawach choroby, jaką dostrzegamy w glebie, wodzie, powietrzu i w istotach żywych. Z tego względu wśród najbardziej zaniedbanych i źle traktowanych znajduje się nasza uciskana i zdewastowana ziemia, która «jęczy i wzdycha w bólach rodzenia » (Rz 8, 22). Zapominamy, że my sami jesteśmy z prochu ziemi (por. Rdz 2, 7). Nasze własne ciało zbudowane jest z pierwiastków naszej planety, jej powietrze pozwala nam oddychać, a jej woda ożywia nas i odnawia."

Encyklika LAUDATO SI’ Ojca Świętego Franciszka Poświęcona Trosce o Wspólny Dom 

 

Zgłoszenia prosimy nadsyłać do 15 czerwca br. na adres REFA@franciszkanie.pl lub Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.bądź wypełnić formularz rejestracyjny, znajdujący się pod linkiem: https://goo.gl/forms/nkcOagv00dAwZbI43 (ilość miejsc ograniczona).

 

 

 

 

 

Dane kontaktowe

Ekologiczny Uniwersytet Ludowy w Grzybowie
Grzybów 1/2
09-533 Słubice (k. Płocka)

tel. kom.: 606 805 900

e-mail: eul@grzybow.pl

administracja witryny www: seb@grzybow.pl

Idea

Idea Uniwersytetu Ludowego zrodziła się w XIX wieku w małym rolniczym kraju skandynawskim. Genialny Grundtvig, który dla swoich rodaków – Duńczyków, jest równie ważny jak inny jego krajan - Hans Christian Andersen, zaproponował formę edukacji dorosłych, którą nazwał FolkHøjskole.