W naszym stowarzyszeniu od sierpnia toczy się projekt „Chlebem i solą- ożywiamy wielokulturowe tradycje regionu”. Jego nazwa, przywołując na myśl staropolską formę powitania i przyjęcia przybyszów, nawiązuje do wątków wielokulturowych wplecionych w historię regionu Gąbińskiego. 

                                        Pierwszy krok, to poznanie tradycji polskich, olenderskich i żydowskich, przed laty żywo obecnych na terenie gminy Słubice. Kolejne, to odtworzenie tak zwanej "kultury żywej”, która odchodzi w zapomnienie wraz z pokoleniem naszych dziadków. Zamiast być biernymi świadkami procesu zanikania wielowiekowych tradycji, możemy wspólnie spróbować go zahamować, a nawet odwrócić.

Patrząc na radosne pląsy młodzieży w rytm tradycyjnej muzyki żydowskiej i polskiej, z którą zaznajamiali nas w ciągu ostatnich miesięcy Kaja i Janusz Prusinowscy, kapela Niwińskich czy zespół Grzybowianki, zyskuję coraz więcej pewności, że "cyberpokolenie", zdawałoby się tak całkiem różne od poprzednich, nie tylko umie dostrzec piękno swoich korzeni, ale też jest w stanie się obronić przed ich utratą. Jak stać się dla nich wsparciem? Jak subtelnie towarzyszyć w odkrywaniu siebie, własnej tożsamości tworząc klimat otwartości na to co inne a nawet obce? Czy starsi wiedzą, jak cenne są ich umiejętności, jakie skarby noszą w swoich sercach i dłoniach?

                                        Nasze pierwsze działania miały miejsce w Grzybowie już w sierpniu: zorganizowaliśmy tygodniowe zajęcia dla młodzieży, a następnie Święto Michała. Obecnie trwa kurs uniwersytetu ludowego dla dorosłych. Od połowy października wspólnie zgłębiamy tematykę związaną z tradycyjnym rzemiosłem, sztuką ludową, a także ekologicznym rolnictwem i kulinariami. Determinacja i zdecydowanie z jakim nasze kursantki i kursanci starają się sprostać przeróżnym wyzwaniom jest naprawdę ujmująca. To także okazja do spotkania i małego świętowania z domowym ciastem i gorącą kawą, lub smalczykiem i ogórkami. Najważniejsze, że jesteśmy wszyscy razem i możemy się dzielić dobrym słowem, radą i uśmiechem, czasem wymienić receptą na pyszną potrawę lub naturalny kosmetyk. Stwarzamy przestrzeń dzielenia się dobrem dla osób w różnym wieku, a bezcenna wiedza i dobre praktyki przepływają z pokolenia na pokolenie. Zasiewamy ziarenko miłości do tego co szumnie nazywa się dziedzictwem kulturowym, a co tworzyło codzienność naszej babci i prababci.

                                        Dziękujemy, że chcecie z nami być i współtworzyć ten projekt.

Barbara Tokarska

koordynatorka projektu

 

   Sfinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.