– Rolnictwo przemysłowe to nie jest dobry kierunek, musimy walczyć o bioróżnorodność, o drobne gospodarstwa.
W naszym ekosystemie pracuje ponad 30 osób, powołaliśmy Ekologiczny Uniwersytet Ludowy, który kształci przyszłych rolników ekologicznych.
Uczymy się o wartości gleby, bo ona musi wyżywić świat – mówiła Ewa Smuk-Stratenwerth, nagrodzona tytułem Tytanki m.in. za kształtowanie świadomości klimatycznej w środowisku polskiej wsi
W dniu dzisiejszym (29.11.2023 r.) Prezes Fundacji Ekologiczny Uniwersytet Ludowy w Grzybowie Ewa Smuk - Stratenwerth odebrała z rąk redaktora naczelnego Rzeczypospolitej nagrodę Zielony Orzeł "Rzeczypospolitej" w kategorii Walka o klimat - Tytanka.
Odbierając honorowy tytuł podkreśliła, że tak naprawdę jest to nagroda dla całego zespołu Stowarzyszenia Ziarno i Fundacji EUL. Szczegóły w "Rzeczypospolitej".
Chcesz pracować zawodowo przy tworzeniu i rozwoju grup Rolnictwa Wspieranego przez Społeczność?
Widzisz potencjał i potrzebę zmiany w sposobie wytwarzania żywności i dostępie do niej?
Zapraszamy do udziału w kursie przygotowującym do zostania doradcą RWS.
Doradca RWS będzie wykorzystywać wiedzę z obszaru rolnictwa ekologicznego oraz wiedzę dotyczącą społecznych i środowiskowych aspektów prowadzenia działalności rolniczej.
Zapraszamy zarówno osoby już działające w RWS-ach, jak i te, które chcą poznać ten model krótkiego łańcucha dostaw i poszerzyć swoją wiedzę, przećwiczyć praktyczne umiejętności.
Staramy się, żeby po ukończeniu kursu była możliwość przystąpienia do egzaminu i uzyskania certyfikatu potwierdzającego zdobycie zawodowej kwalifikacji rynkowej.
Osoba posiadająca kwalifikację będzie mogła znaleźć zatrudnienie w organizacjach i instytucjach związanych z rolnictwem i zrównoważonym rozwojem obszarów wiejskich oraz doradzać rolnikom w ramach własnej działalności.
Program został stworzony z myślą o zwiększeniu liczby działających RWS-ów w Polsce i wykwalifikowanych doradców RWS oraz upowszechnianiu grup RWS jako społecznych strategii rozwoju rolnictwa przyjaznego dla klimatu.
Na kurs składają się zajęcia praktyczne, wykłady, ćwiczenia w grupach, dyskusje, spotkania z ekspertami z obszarów tematycznych:
- metody rolnictwa, hodowli i uprawy formy współpracy pomiędzy wytwórcami żywności a konsumentami
- aktualna sytuacja RWS-ów w Polsce i w Europie
- zagadnienia prawne związane z prowadzeniem RWS
- tworzenie grupy RWS
- sposoby planowania produkcji i logistyki w RWS
- ekonomiczne aspekty funkcjonowania RWS
- zagadnienia związane z etycznymi zachowaniami rolnika oraz konsumenta RWS
- formy wsparcia dla osób prowadzących RWS
- potencjał gospodarstwa pod kątem
założenia RWS
- tworzenie planu produkcji na sezon
- tworzenie planu finansowego na sezon
- tworzenie planu stworzenia i rozwoju RWS
- sposoby i kanały komunikacji w grupie RWS i na zewnątrz
- przygotowanie treści umowy pomiędzy rolnikiem a członkami RWS
W tym tygodniu przeżyliśmy interesujące i inspirujące spotkanie w Grzybowie. Były to warsztaty w ramach projektu Erasmus +, z przedstawicielkami Uniwersytetu Ludowego z Danii.
Uniwersytet z Duńskiej wyspy Bornholm to ponad 130 lat tradycji i ponad 72 studentów w bieżącym roku.
Bardzo ciekawe pracownie i zajęcia terenowe. Ruszamy z rewizytą już 14.10.2023. Przedstawimy na pewno ciekawą relację.
Święto Michała w Grzybowie 1 października 2023. Przybyliście: pieszo, konno, rowerami, dorożkami, kajakami - jak kto może.
Święto Michała w Grzybowie - odnajdujemy siebie i znajomych - galeria na FB. Dziękujemy że byliście z przyjaciółmi i rodzinami.
Niech się mury pną do góry - budujemy nowy dom !
Od końca 2021 roku realizujemy ze środków duńskiej Fundacji VELUX projekt: pt. "Ekologiczny Uniwersytet Ludowy i zielone zawody w agroekologii".
W ramach tego projektu ma powstać nowa siedziba Ekologicznego Uniwersytetu Ludowego o łącznej powierzchni ok. 634 m2 obejmująca młyn z salą warsztatową,
budynek mieszkalno-biurowy oraz budynek przetwórczo-warsztatowy.
W związku z tym zwracamy sie z prośbą do wszystkich zainteresowanych o przesłanie oferty cenowej na wykonanie dokumentacji projektowej do dnia 7 października 2023r.
Dzień Rolnictwa Ekologicznego w Płocku - 23.09.2023 r.
Nasz chleb na ołtarzu w płockiej Katedrze po wczorajszej Mszy świętej z okazji Europejskiego Dnia Rolnictwa Ekologicznego.
Dobra homilia bpa Szymona Stulkowskiego o ekologii integralnej !
Na placu przy Bazylice Katedralnej Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny „Wzgórze Tumskie”
- Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Stowarzyszenie Polska Ekologia zaprosili nas na „Dzień Polskiej Ekologii” Kiermasz Żywności Wysokiej Jakości.
Inicjatywa ta wynika przede wszystkim z potrzeby uświadamiania społeczeństwa o bezsprzecznych zaletach produkcji ekologicznej i rolnictwa ekologicznego zarówno dla środowiska i klimatu, jak i dla zdrowia ludzi oraz zwierząt.
W ramach kiermaszu przygotowane zostały dziesiątki stoisk, na których można było spróbować oraz kupić polskie certyfikowane produkty ekologiczne z terenu całej Polski.
.
Po prostu gorąco zapraszamy na kolejne wydarzenie w Grzybowie - Święto Michała. To już 1 października od godz. 13.00.
Jeśli możecie udostępnijcie innym osobom i przybywajcie !
Nasi daleko zajechali - czyli delegacja Ekologicznego Uniwersytetu Ludowego z Grzybowa w Japonii.
Pracowite dni w Japonii! Ewa i Dejka zakończyły właśnie prowadzenie trzydniowych warsztatów dla grupy wolontariuszy, pracowników, sympatyków Changemakers college.
Było o edukacji dla bioróżnorodności, agroekologii, budowaniu wspólnoty, pedagogice grundtvigiańskiej.
Oczywiście prezentowałyśmy nasz Grzybowski ekosystem i zapraszałyśmy do nas, bo przecież z naszymi gośćmi z Japonii łączy nas nie tylko miłość do Chopina.
Było pięciodniowe wprowadzenie do kursu w Grzybowie, trochę o pedagogice grundtvigiańskiej, dzień o glebie, spotkanie botaniczne z p. prof. Barbarą Sudnik
i wreszcie spotkania z rolnikami edukatorami.
Było intensywnie, ale bardzo inspirująco! Wkrótce więcej zdjęć.
Eko - Soboty w Grzybowie - zapraszamy w każdą sobotę od 10.00-13.00.
Otwarte gospodarstwo: świeże pieczywo, pachąca kawa, plac zabaw dla dzieci, warzywa prosto z ogrodu a ser prosto z serowarni.
Szukamy kilku ŚMIAŁKÓW, miłośników naturalnego gospodarowania z ziemią, którzy chcą dołączyć do kursu eko-rolnictwa w Ekologicznym Uniwersytecie Ludowym. Kurs rozpoczyna się 4 września 2023 roku i potrwa do sierpnia 2025. Całość to 14 miesięcy praktyk w najciekawszych polskich gospodarstwach ekologicznych, 100 dni zjazdów stacjonarnych z pełnym wyżywieniem i noclegami (80 dni w Grzybowie, 20 dni w różnych gospodarstwach ekologicznych w Polsce. Kurs jest dofinansowany z Fundacji VELUX, dzięki temu opłata od uczestnika za semestr wynowi tylko 800 zł za semestr.
Wszystko, co chcielibyście wiedzieć o kursie rolniczym, ale baliście się zapytać. Zapraszamy na spotkanie on-line dla chętnych. Link do spotkania poniżej:
Zastanawiasz się nad rozpoczęciem rolniczej kariery? Eksperci mówią, że rolnik, to zawód przyszłości. Jest teraz możliwość, by zostać najlepszym rolnikiem, bo ekologicznym.
Kurs rolnictwa ekologicznego, to jedyny taki kurs w Polsce - z holistycznym podejściem do tematu i nastawiony na praktykę we wspaniałych gospodarstwach ekologicznych w Polsce i nie tylko.
Poniżej roboczy harmonogram V kursu z podziałem na planowane zajęcia:
Ekologiczny Uniwersytet Ludowy na Festiwalu Przyszłości Edukacji Ludowej w Danii !
Z duńskimi uniwersytetami ludowymi współpracujemy od ponad 20 lat. W Danii placówki te, nazywane w rodzimym języku: folkehøjskolerne (szkoły ludowe), działają od ponad 175 lat.
Do obecnego projektu People’s Future Lab (Przyszłość Edukacji Ludowej) zostaliśmy zaproszeni przez Sarę Skovborg Mortensen, międzynarodową konsultantkę w Związku Duńskich Uniwersytetów Ludowych.
Sara wcześniej poznała naszą działaność dzięki współpracy z Ewą Smuk-Stratenwerth, która uczestniczyła m.in. w pierwszym międzynarodowym forum uniwersytetów ludowych w2019 roku. EUL jako jeden z 11 placówek na całym świecie został wybrany do udziału w tym projekcie, gdzie razem z 11 uniwersytetami ludowymi z Danii pracowaliśmy nad wzmocnieniem naszej praktyki pedagogicznej, naszych globalnych powiązań i zaangażowania, aby ożywić edukację na rzecz zrównoważonego rozwoju.
Festiwal Przyszłości Edukacji był ważnym krokiem milowym całego blisko trzyletniego projektu. Przyjechali przedstawiciele (nauczyciele, dyrektorzy i studenci) z prawie wszystkich uczestniczących w projekcie instytucji: uniwersytety ludowe z Danii: Brandjerg Folk High School, Brenderup Folk High School, The Rhytmic Folk High School, Gerlev Folk High School, Krogerup Folk High School, International People’s College, Nordfyns Folk High School, Silkeborg Folk High School oraz placówki z całego świata prowadzące podobną działalność na wszystkich kontynentach: Année Lumiére z Francji, Ekologiczny Uniwersytet Ludowy z Grzybowa w Polsce, Change Makers College z Japonii, Szkoła Cheptigit, Dar al.-Kalima w Palestynie, Uniwersytety Ludowe w Tanzanii (Karibu), Fircroft College of Adult Education ze Szkocji, Highlander Research and Education Center w USA, Uniterra w Meksyku, Mitraniketan w Indiach. W festiwalu, zorganizowanym w niezwykle pięknym przyrodniczo zakątku wschodniej Jutlandii, w ośrodku harcerskim Houens Odde, wzięło udział około 500 osób. W czasie festiwalu trwały szkolenia dla nauczycieli i edukatorów, debaty oraz warsztaty otwarte dla wszystkich uczestników.
Nasza grzybowska ekipa: Malwina Giełdon, koordynatorka kursu długiego EUL i Iza Rozbicka, studentka czwartego kursu rolnictwa ekologicznego przygotowały i poprowadziły świetne warsztaty na temat nasion, zaś Ewa Smuk-Stratenwerth, założycielka i dyrektorka EUL była jedną z panelistek w debacie na temat przyszłości edukacji.
LAUDATO SI' - FRATELLI TUTTI W GRZYBOWIE 8-11 czerwca 2023
Od czwartku będziemy celebrować nasze coroczne warsztaty Laudato si'.
W tym roku jako temat wiodący przyjęliśmy, Fratelli tutti, drugą encyklikę papieża Franciszka, rozwijającą myśli zawarte w Laudato si'.
Naszym gościem będzie ks. prof. Przemysław Szewczyk, patrolog (czyli znawca nauczania Ojców Pustyni).
W warsztatach uczestniczą rodziny, które od kilku lat przyjeżdżają do Grzybowa.
Mamy program, który będzie ulegał pewnym zmianom, ale zainteresowanych zapraszamy w czwartek, na spotkanie na temat myśli o. Thomasa Berry'ego,
pt. Podróż Wszechświata, a wieczorem o 19.30 modlitwa pieśniami z Taize.
Zapraszamy na V Kurs Rolnictwa Ekologicznego -
Pozostało ostatnie 5 wolnych miejsc ! Zgłoszenia przyjmujemy do 31 lipca 2023 roku.
Kurs rolnictwa ekologicznego w pytaniach i odpowiedziach.
Wszystko, co chcielibyście wiedzieć o kursie rolniczym, ale baliście się zapytać.
Zapraszamy na spotkanie on-line dla chętnych. Link do spotkania poniżej:
Zastanawiasz się nad rozpoczęciem rolniczej kariery? Eksperci mówią, że rolnik, to zawód przyszłości. Jest teraz możliwość, by zostać najlepszym rolnikiem, bo ekologicznym.
Kurs rolnictwa ekologicznego, to jedyny taki kurs w Polsce - z holistycznym podejściem do tematu i nastawiony na praktykę we wspaniałych gospodarstwach ekologicznych w Polsce i nie tylko.
Poniżej roboczy harmonogram V kursu z podziałem na planowane zajęcia:
Formularz zgłoszeniowy można znaleźć pod tymlinkiem.
Pozostało ostatnie 5 wolnych miejsc ! Zgłoszenia przyjmujemy do 31 lipca 2023 roku.
Odpowiadamy na pytania pod adresem e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Filmy opublikowane poniżej przedstawiają opinie i refleksje nauczycieli i studentów pierwszego i drugiego kursu rolnictwa ekologicznego w EUL.
Wszyscy gdzieś jeżdżą, kogoś odwiedzają także i my ruszyliśmy w drogę.
Zespół EUL odwiedził miasto Łódź.
Piękna ulica Piotrkowska z zabytkami, Księży Młyn z historią rodziny Scheiblerów oraz multimedialna wystawa Van Gogha to tylko niektóre punkty naszego programu.
Było też trochę edukacyjnie jak na uniwersytet przystało. Nasze warsztaty o komunikacji poprowadziła Marta Henzler.
Poza tym Peter uczył grać na fortepianie Rubinstein'a, wiele osób od jutra maluje obrazy z nadzieją na sukces - wróciliśmy pełni zapału do pracy.
Już po raz piąty organizujemy jedyny w Polscekurs rolnictwa ekologicznego prowadzony metodą uniwersytetów ludowych.
Kurs dostępny jest dla osób z całej Polski i na ten kurs zapraszamy także chętnych z Ukrainy.
Dla orientacji w tematyce i intensywności kursu prosimy o zapoznanie się z harmonogramem, który realizujemy aktualnie:
Poniżej link do zapoznania się z rozkładem dni zajęciowych stacjonarnych i praktycznych.
- gotowych do wzięcia udziału w intensywnym kursie, opierającym się w dużej mierze na praktykach w różnych lokalizacjach,
- pełnoletnich.
Formularz zgłoszeniowy można znaleźć pod tymlinkiem.
Liczba miejsc jest ograniczona. Zgłoszenia przyjmujemy do 31 maja 2023 roku.
Odpowiadamy na pytania pod adresem e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Kurs jest intensywny: trwa 2 lata, w czasie których każdy ze studentów i każda ze studentek odbędzie 14 miesięcy praktyk
(w wymiarze 35 godzin tygodniowo) i ok. 80 dni naukistacjonarnej w Grzybowieoraz 20 dniwyjazdowych w gospodarstwach ekologicznych.
Szczegółowy program V edycji otrzyma każdy zainteresowany drogą mailową.
Opłata za semestr ze strony studenta to 800 zł. Koszt kursu jest znacznie większy - tak niska opłata to efekt współfinansowania ze strony Fundacji Velux.
Zakończyliśmy trzytygodniowyzjazd w ramach czwartego kursu rolnictwa ekologicznego pt. CZŁOWIEK. Uczyliśmy się ekonomii, marketingu (z Karolem Przybylakiem), przetwórstwa mleka z serowarem z Żuław, Krzysztofem Jaworskim, komunikacji bez przemocy z Martą Kułagą, tkactwa z Agnieszką Niwińską, sadzenia zadrzewień z Kasprem Jakubowskim, obsługi siewnika i rozrzutnika z Peterem, a nawet etyki cnót z Bartkiem Fingasem oraz wielu innych cennych umiejętności.
Ta grupa w sierpniu kończy kurs, a nowych kandydatów na piąty kurs serdecznie zapraszamy do zgłaszania się na Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. .
W poniedziałek 13.112023 ruszył trzytygodniowy zjazd studentów piątej grupy Ekologicznego Uniwersytetu Ludowego, pt Gleba/Ziemia.
Od razu było i o kosmosie i o profilach glebowych. I oczywiście trochę pracy z ziemią.
Uff jak gorąco ! Ale my mamy propozycje - Pięciodniowe wakacje dla Rodzin w Ekologicznym Uniwersytecie Ludowym
– KOLEJNA EDYCJA !!!
Zapraszamy rodziny, które chcą odpocząć w kontakcie z przyrodą.
Termin: 14-18 sierpnia 2023 r.
Szczegółowy program ustalamy z ...
„Poznać, by zachować – kurs edukatora i edukatorki na rzecz bioróżnorodności”
Zachowanie bioróżnorodności to wielkie zadanie dla ludzkości, jest jednym z filarów przeciwdziałania zmianie klimatu. Rola edukatorów, trenerów, ...
Ekologiczny Uniwersytet Ludowy w Grzybowie, razem z Koalicją Żywa Ziemia i Stowarzyszeniem Ekologiczno-Kulturalnym Ziarno zaprasza na XIX Seminarium Dobre Żniwa, które odbędzie się10-11marca 2023 roku w siedzibie Stowarzyszenia i Fundacji.
Idea Uniwersytetu Ludowego zrodziła się w XIX wieku w małym rolniczym kraju skandynawskim. Genialny Grundtvig, który dla swoich rodaków – Duńczyków, jest równie ważny jak inny jego krajan - Hans Christian Andersen, zaproponował formę edukacji dorosłych, którą nazwał FolkHøjskole.